Vážené kolegyne, vážení kolegovia,
ako predseda Slovenskej advokátskej komory Vám predkladám správu za obdobie od 12. júna 2021 do 1. marca 2025. Je mi cťou priblížiť Vám v nej aspoň základný prehľad aktivít našej hrdej a slobodnej samosprávnej organizácie, ktorá patrí k najdôležitejším pilierom ochrany základných práv v Slovenskej republike. Je to zároveň príležitosť úprimne sa poďakovať za dôveru, ktorú ste mi opakovane prejavili na posledných dvoch konferenciách zvolením za člena predsedníctva, a rovnako tak za dôveru, ktorú mi v roku 2022 prejavili kolegyne a kolegovia zo samotného predsedníctva, keď ma zvolili za predsedu. Ďakujem všetkým za výbornú spoluprácu, spoločné úsilie o dobro advokácie a predovšetkým každému z vás neúnavnú snahu o ochranu práv pri každodennom výkone advokácie.
Túto správu predkladám za organizáciu, ktorá dnes združuje viac ako 5 700 advokátok a advokátov s aktívnym výkonom advokácie a 1 600 koncipientov. Sme najväčšou stavovskou právnickou organizáciou, ktorá má presne definované poslanie a práve za toto poslanie nesieme spoločnú zodpovednosť.
Úlohou najväčšej samosprávnej organizácie právnikov je predovšetkým ochrana slobodnej a nezávislej advokácie, ktorá je nevyhnutnou podmienkou účinnej ochrany práv ľudí, ako aj základom demokratického a právneho štátu. Advokácia sa vykonáva v prvom rade riadnym výkonom povolania v prospech konkrétnych klientov. Nezabúdajme však, že poctivá každodenná práca pri ochrane práv má aj širší, celospoločenský rozmer. Toto je zodpovednosť, ktorá je oprávneným zdrojom hrdosti na advokátske povolanie a zároveň ďalším dôvodom, prečo si vážime našu komoru. Práve tieto aspekty sme mali na zreteli aj pri prijímaní kľúčových rozhodnutí uplynulého štvorročného obdobia a som pevne presvedčený o tom, že s rovnakým nastavením budú pracovať aj kolegyne a kolegovia, ktorí získajú Vašu dôver počas Konferencie advokátov 2025.
Slovenská advokátska komora je veľká inštitúcia, ktorá vykonáva omnoho viac agendy, ako sa môže zdať nezaujatým pozorovateľom zvonku. Pre priblíženie, iba samotné predsedníctvo príjme každoročne približne tisícku uznesení, ktorým predchádza príprava, štúdium, často aj vypracovanie stanoviska poradného orgánu a, ak je to potrebné, dlhá a podrobná diskusia. Bez ohľadu na to, či šlo o rutinnú záležitosť alebo strategické rozhodnutie, predkladám túto správu s vedomím, že v každom jednom prípade sme sa úprimne snažili rozhodovať zodpovedne a s ohľadom na skutočné poslanie nezávislej advokácie.
Legislatívna činnosť komory
Slovenská advokátska komora (ďalej aj „SAK“ alebo „komora“) sa prostredníctvom poradných orgánov a kancelárie komory zapájala v sledovanom období do legislatívneho procesu zasielaním pripomienok v rámci medzirezortného pripomienkového konania cez portál SLOV-LEX. Každý legislatívny návrh bol interne vyhodnotený z hľadiska dosahu na výkon advokácie, základné práva občanov, právny štát, efektivitu právneho systému, vnútorný súlad predpisov či systematiku právneho poriadku.
Rovnako dôležitá je aktívna účasť v odbornej diskusii k legislatívnym zámerom, ktorá sa okrem iného realizuje aj tým, že zástupcovia SAK sú vymenovaní spolu s odborníkmi z iných inštitúcií za členov ad hoc pracovných skupín a pracovných komisií na ministerstvách, kde majú možnosť predkladať stanoviská v mene advokátskej obce.
Veľká vďaka patrí členom poradných orgánov SAK, ktorí poskytli expertízu pri príprave legislatívnych pripomienok a návrhov.
SAK naďalej apelovala na to, aby nedochádzalo k zneužívaniu či neprimeranému používaniu inštitútu skráteného legislatívneho konania a priebežne vyzývala aj na obmedzenie prípadov nepriamej novelizácie, teda praxe zavádzať cez novely zmeny iných nesúvisiacich právnych noriem.
Od konferencie advokátov v roku 2021 SAK uplatnila formálne pripomienky v 31 legislatívnych procesoch.
Medzi výrazné témy sledovaného obdobia patril zámer reformy v oblasti obchodného práva. Navrhované zmeny obchodného registra komora pripomienkovala od roku 2017 v rámci pracovnej skupiny Ministerstva spravodlivosti SR (ďalej aj „MS SR“) k projektu Obchodný register a životné situácie podnikateľov. Aj po konferencii advokátov v roku 2021 zostala SAK aktívnym účastníkom diskusie. V roku 2021 bola predstavená rekodifikácia práva obchodných spoločností a SAK bola prizvaná do poradného zboru MS SR, ktorý zapracovával pripomienky členov. Zriadená bola aj pracovná skupina MS SR k návrhu zákona, ktorý upravuje vnútroštátne premeny, cezhraničné premeny a zmenu právnej formy obchodných spoločností a družstva. V roku 2024 bola znovu založená pracovná skupina, ktorá sa venovala pripomienkovaniu návrhu nového zákona obchodnom registri, úlohe notárov ako externých registrátorov a advokátov ako garantov potrebnej dokumentácie. K téme zavedenia inštitútu externých registrátorov SAK v júni 2023 zverejnila stanovisko.
Aktívna výmena pripomienok prebiehala aj vo vzťahu k Úradu priemyselného vlastníctva SR (ďalej aj „ÚPV“), ktorý predložil návrh novely viacerých zákonov v jeho gescii. SAK zároveň úspešne iniciovala zavedenie služby IP Scan na Slovensku a školenia v tejto oblasti aj pre advokátov.
Ďalšou dominantnou témou bola reforma trestnoprávnych kódexov, ktorá prebiehala pod vedením troch ministrov v rôznej intenzite a forme. SAK prostredníctvom viacerých členov pracovnej skupiny pre trestné právo pripomienkovala niekoľko verzií návrhov novely Trestného zákona a Trestného poriadku a konzistentne komunikovala svoje stanoviská.
Vo vzťahu k zastupovaniu práv maloletých sa SAK zapojila do niekoľkých odborných diskusií. Na pôde Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR šlo o pracovné stretnutia k problematike inštitútu advokáta ako opatrovníka maloletých v trestnom konaní a tiež pracovnú skupinu k téme vybudovania domov komplexnej pomoci; v rámci MS SR bola zriadená pracovná komisia zaoberajúca sa kolíznym opatrovníctvom maloletých v konaní pred súdom. K postaveniu advokáta ako opatrovníka poškodeného v trestnom konaní komora v máji 2023 prijala a zverejnila stanovisko.
Niektoré legislatívne návrhy sa priamo týkali výkonu advokácie ako profesie.
SAK sa dlhodobo zaoberala podnetmi z praxe týkajúcimi realizovania prehliadok advokátskych kancelárií zo strany orgánov činných v trestnom konaní. Upozorňovala na opakované porušenie povinnosti mlčanlivosti advokáta a pravidiel na ochranu dôvernosti komunikácie klientov s advokátom pri prehliadke advokátskych priestorov. Začiatkom roka 2023 privítala novelu Trestného poriadku, ktorá upravuje postup pri prehliadke a má potenciál pomôcť predchádzať porušovaniu základných práv klientov.
Opakovanou témou pracovných stretnutí s MS SR a Centrom právnej pomoci (ďalej aj „CPP“ alebo „centrum“) bol systém bezplatnej právnej pomoci a odmeňovanie advokátov za poskytovanie právnych služieb po určení advokáta centrom. SAK pripomienkovala dva návrhy novely zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi a apelovala na priblíženie výšky odmeny za zastupovanie klientov európskym štandardom. Vyhláška o odmenách a náhradách advokátov za poskytovanie právnych služieb bola predmetom viacerých rokovaní s MS SR a predmetom novely, ktorá zohľadnila viaceré návrhy SAK, ale nereagovala na návrhy s vplyvom na rozpočet.
SAK reagovala v roku 2022 na poslanecký návrh, ktorého predmetom bolo zavedenie novej skupiny poskytovateľov právnych služieb – právnych poradcov, ktorých činnosť by bola viazaná len na založenie živnosti. SAK komunikovala, že kvalita právneho prostredia by výrazným spôsobom utrpela, súdom by to sťažilo prácu z dôvodu nekvalitnej právnej dokumentácie tvorenej bez akýchkoľvek pravidiel a regulácie a bez akejkoľvek zodpovednosti poskytovateľa poradenstva. Návrh bol predmetom rozpravy v Národnej rade Slovenskej republiky, tá ho však neschválila.
Rovnako nesúhlasné stanovisko vyjadrila SAK k poslaneckému návrhu, ktorý spočíval v tom, aby bola SAK povinná zapísať do zoznamu advokátov bez zloženia advokátskej skúšky nielen profesorov a docentov práva, ale aj absolventov doktorandského štúdia. Hoci doktorandské štúdium poskytuje hlboké akademické a výskumné znalosti, advokátska skúška je nevyhnutná na overenie praktických zručností a znalostí potrebných na výkon advokácie. Návrh rovnako nebol schválený.
SAK reagovala na žiadosti Ústavného súdu SR v zmysle § 86 zákona o Ústavnom súde SR, podľa ktorého predseda ústavného súdu môže vyžiadať stanovisko profesijných organizácií právnikov. Stanoviská sa týkali otázky súladu ustanovení Trestného zákona s Ústavou SR.
Pracovná skupina SAK pre trestné právo pravidelne pripravovala odpovede na žiadosti o zaujatie stanoviska zo strany trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR, ak sa zistili výkladové rozdiely v právoplatných rozhodnutiach senátov.
Vypracovaním analýzy komora prispela k diskusii o inštitúte zrušenia právoplatných rozhodnutí generálnym prokurátorom SR v prípravnom konaní.
SAK sa zapojila do diskusie o reforme súdnej mapy. Téma vyvolala výrazné reakcie odbornej verejnosti. Na tento účel bol realizovaný prieskum medzi členmi SAK v roku 2020 a opakovane v roku 2024 po uplynutí prvého roka účinnosti novely. SAK zverejnila stanovisko k návrhu na odklad účinnosti zmien v sídlach a v obvodoch súdov.
SAK pripomienkovala novelu katastrálneho zákona a prijala stanovisko k potrebe lustračného prístupu advokátov do katastra nehnuteľností z pohľadu GDPR, ktoré komunikovala Úradu geodézie, kartografie a katastra SR na viacerých stretnutiach.
SAK apelovala rámci komunikácie so Zborom väzenskej a justičnej stráže na zavedenie možnosti konzultácií na diaľku s klientmi v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody. SAK iniciovala túto možnosť od začiatku pandémie COVID a pokračovala v rokovaniach v kontexte nového informačného systému ZVJS.
Viaceré rokovania mali aj medzinárodný prvok.
Zástupcovia SAK za zúčastnili na stretnutí s medzinárodnými hodnotiteľmi v rámci prípravy správy Medzinárodného menového fondu s dôrazom na reformy posilňujúce právny štát.
SAK bola naďalej členom koordinačnej skupiny MS SR vo vzťahu k Európskej justičnej sieti v občianskych a obchodných veciach.
Okrem formulovania pripomienok v legislatívnom procese sa SAK zapojila do pripomienkovania tretieho, štvrtého a piateho kola prípravy výročnej správy Európskej komisie o stave právneho štátu na Slovensku. Každý rok absolvovali poverení členovia P SAK bilaterálne stretnutie so zástupkyňami Európskej komisie, počas ktorého zástupcovia komory odpovedali na doplňujúce otázky. SAK sa každoročne zapájala do procesu verejnej konzultácie prostredníctvom prípravy horizontálnej správy Rady advokátskych komôr Európy (Council of Bars and Law Societies of Europe, ďalej aj „CCBE“), ktorá vychádza z národných správ advokátskych komôr členských štátov EÚ.
Predstavitelia SAK rokovali v Bratislave s eurokomisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom. Cieľom stretnutia bola najmä výmena informácií o aktuálnych otázkach právneho štátu v SR.
Vyhodnotenie implementácie odporúčaní v Pozičnom dokumente 2021 – 2025
Konferencia advokátov v roku 2021 prijala druhý Pozičný dokument SAK na obdobie nadchádzajúcich štyroch rokov. Pozičný dokument zdôraznil postavenie SAK ako nezávislej samosprávnej profesijnej organizácie a zarámcoval postavenie a poslanie advokáta, advokácie a advokátskej komory v spoločnosti. V pozičnom dokumente boli formulované hodnotové východiská a piliere advokácie, ktoré by mali tvoriť neoddeliteľnú súčasť výkonu praxe každého advokáta. Medzi hlavné úlohy orgánov SAK dokument radil ochranu výkonu advokátskeho povolania, kultiváciu právneho prostredia, zvyšovanie kvality právnych služieb a zlepšovanie prístupu k advokátovi, apel na rešpektovanie základných práv, ústavnosti a zákonnosti, bŕzd a protiváh zo strany štátu, ako aj budovanie identity advokátskeho stavu na základe vnútorného stavovského hodnotového systému. Ďalšie časti pozičného dokumentu kladú dôraz na formovanie advokátskych koncipientov, rozvíjanie spolupatričnosti v rámci profesie, vývoj informatizácie vo vzťahu k advokácii a presadzovanie právneho štátu.
Ochrana výkonu advokátskeho povolania je neodmysliteľným každodenným úsilím SAK. Komora dlhodobo apelovala na posilnenie ochrany povinnosti mlčanlivosti a dôvernosti komunikácie pred neoprávnenými zásahmi zo strany orgánov činných v trestnom konaní. V sledovanom období SAK privítala novelu Trestného poriadku, ktorým sa zaviedol § 106a upravujúci postup pri výkone prehliadky priestorov výkonu advokácie. SAK sa zasadzovala za zakotvenie ochrany a nezávislosti advokátskeho povolania v Ústave SR. Znenie návrhu bolo predložené najvyšším predstaviteľom justičných orgánov, MS SR a verejnému ochrancovi práv SR na pripomienkovanie. SAK opakovane predkladala MS SR aj návrh novely vyhlášky č. 655/2004 Z. z. o odmenách a náhradách advokátov za poskytovanie právnych služieb, ktorý reflektuje aktuálny stav inflácie a adresuje dlhodobé problémy spojené s odmenou advokáta. V sledovanom období výkon advokácie na Slovensku komora hájila aj pred spravodajskou skupinou Benátskej komisie. MS SR sa obrátilo na Benátsku komisiu s dvoma otázkami, ktoré sa týkali postavenia komory. Pracovná návšteva skupiny spravodajcov sa konala v septembri 2021. Návšteve predchádzala príprava materiálov, štatistík, prezentácií a informácií. Benátska komisia v stanovisku neodporučila ministerstvu meniť systém advokátskej samosprávy.
Pokiaľ ide o aktivity smerom ku kultivácii právneho prostredia, SAK sa zamerala na novú webovú podstránku venovanú Bulletinu slovenskej advokácie (ďalej aj „BSA“ alebo Bulletin) s cieľom zverejňovať články uverejnené v BSA aj online, umožňujúc tak ich dostupnosť širšej odbornej verejnosti a plnotextové vyhľadávanie. Vo vzťahu k mladej generácii SAK spolupracovala so spoločnosťou Nexteria pri organizovaní diskusných podujatí pre budúcich právnikov.
O zvyšovanie kvality právnych služieb a zlepšovanie prístupu k advokátovi SAK usilovala aj prostredníctvom rokovaní s CPP o novele zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi a o novele vyhlášky o odmenách a náhradách advokátov s cieľom podporiť advokátov v poskytovaní právnych služieb v rámci systému právnej pomoci a zlepšovať tým prístup k advokátovi. SAK pokračovala v poskytovaní informácií o prístupe k advokátovi osobám s dočasným útočiskom na Slovensku formou telefonickej a e-mailovej linky. Rokovaním s ÚPV a Slovenskou komorou patentových zástupcov úspešne apelovala na rozšírenie portfólia služieb advokáta o službu IP Scan. SAK sa zapojila do verejných konzultácií ÚPV k zámeru novely patentového zákona a ďalších zákonov, súčasťou ktorej je aj zavedenie právnej úpravy náhrady trov konania v zmysle návrhu SAK. Zástupcovia SAK rokovali aj o potenciálnej spolupráci SAK so sieťou novozriadených bezplatných dlhových poradní pri Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny SR v rezorte Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
SAK pravidelne apelovala na rešpektovanie základných práv, ústavnosti a zákonnosti, bŕzd a protiváh zo strany štátu, presadzovanie právneho štátu tým, že sa pravidelne zapájala do pripomienkovania legislatívnych návrhov. Zámerom SAK bolo prispievať odbornými vstupmi do diskusie o témach, ktoré majú dosah na princípy právneho štátu, a vyvážiť tak impulzívne a reaktívne rozhodnutia založené na dojme a mediálnom prezentovaní prebiehajúcich káuz, ktoré rezonovali v spoločnosti. SAK participovala na príprave správ Európskej komisie o stave právneho štátu. SAK pokračovala v iniciovaní stretnutí predstaviteľov najvyšších justičných orgánov SR, ktorých obsahom bola diskusia o stave právneho štátu a o potrebných legislatívnych zmenách. Zástupcovia SAK sa k otázkam právneho štátu vyjadrovali aj na Európskej prezidentskej konferencii vo Viedni a prijali spoločnú medzinárodnú deklaráciu advokátskych komôr na podporu právneho štátu. SAK viackrát verejne vyzvala na dodržiavanie legislatívnych pravidiel a štandardného medzirezortného pripomienkového konania. SAK sa svojimi vyhláseniami na podporu ochrany mlčanlivosti snaží zabrániť zmrazujúcemu účinku niektorých postupov orgánov činných v trestnom konaní na činnosť advokátov.
SAK v sledovanom období pripravila desiatky odporúčaní pre advokátov spracovaných pracovnou skupinou pre veci advokátske, ktoré sú dostupné v internej sekcii webovej stránky komory, čím sleduje zámer prispieť k budovaniu spoločnej identity advokátskeho stavu na základe vnútorného stavovského hodnotového systému.
Sledujúc cieľ formovania advokátskych koncipientov bola od začiatku roka 2022 do Bulletinu zaradená rubrika Koncipientske okienko venovaná témam, s ktorými sa advokátski koncipienti stretajú v dennej praxi. Kancelária komory pripravila dokumenty, ktoré obsahujú prehľad informácií pre záujemcov o koncipientsku prax a pre advokátskych koncipientov začínajúcich prax. Súčasťou balíka materiálov je ročná licencia na ASPI. Naďalej aktívne pôsobila komisia pre veci koncipientske. SAK ponúka koncipientom účasť na zahraničných vzdelávacích podujatiach a podporuje aj projekty určené výlučne pre koncipientov, napríklad projekty ERA Young European Lawyers Contest a Young European Lawyers Academy. SAK pozýva advokátskych koncipientov na všetky kurzy Rady Európy HELP. Podporu formovania koncipientov potvrdzuje SAK rozhodnutím predsedníctva komory uhradiť registračné poplatky na účasť v európskych projektoch a poskytnúť podporu vo výške 500 eur účastníkom zahraničných stáží, ktorých cieľom je posilňovať znalosť európskeho práva a cezhraničný networking advokátskych koncipientov. SAK sumarizovala poznatky z činnosti skúšobnej komisie a na tento účel oslovila a spracovala informácie od advokátskych koncipientov.
Pokiaľ ide o impulzy smerom k prehĺbeniu stavovskej spolupatričnosti, kolegialita a záujem o spoločné veci sa ďalej prejavovali aj vysokou mierou participácie členov a členiek komory na chode orgánov komory vrátane poradných orgánov. Regionálni zástupcovia pre Bratislavský kraj pokračovali v organizovaní pravidelných kvartálnych stretnutí advokátov pod názvom Bratislavské advokátske debatky v priestoroch SAK, resp. na divadelnom a hudobnom podujatí. V ďalších regiónoch boli organizované lokálne vzdelávacie podujatia, neformálne stretnutia a športové podujatia. Na vzájomnú komunikáciu naďalej slúžili aj uzavreté skupiny pre advokátov a pre koncipientov na sociálnej sieti Facebook, kde členovia sami iniciujú diskusiu prostredníctvom otázok a diskusných príspevkov. Prejavom vzájomnej spolupatričnosti v rámci profesie bola aj podpora ukrajinských kolegýň a kolegov, ktorí z dôvodu nepriaznivej situácie v domovine našli dočasné útočisko na Slovensku – najmä ochota prijať ukrajinské advokátky ako stážistky v slovenských advokátskych kanceláriách. Členovia SAK sa v rekordnom počte zapojili do poskytovania právneho poradenstva pro bono pri príležitosti Dňa advokácie, čím poukázali na prínos advokácie v spoločnosti. SAK zorganizovala slávnostný galavečer spojený s odovzdaním ocenení za celoživotný prínos advokácii. SAK takisto podporuje zapojenie advokátov do aktivít Nadácie slovenskej advokácie. Jedným z dlhodobých zámerov na podporu stavovskej hrdosti aj rekonštrukcia budovy Slovenskej advokátskej komory. Silnými impulzmi sú legislatívne návrhy s dosahom na advokáciu, pri ktorých SAK zaznamenáva silnú a jednotnú reakciu advokátskeho stavu.
Venujúc sa vývoju informatizácie v oblasti advokácie predsedníctvo poverilo svojich členov prípravou pozície k používaniu systémov umelej inteligencie pri poskytovaní právnych služieb s poukazom na jej limitácie. Pozičný dokument k AI prijalo P SAK v júni 2024. Problematike umelej inteligencie sa venovalo niekoľko hybridných vzdelávacích podujatí pre advokátov a koncipientov. SAK iniciovala spustenie kurzu Rady Európy HELP o kybernetickej kriminalite a elektronických dôkazoch a preklad vzdelávacieho materiálu do slovenského jazyka, aby bol dostupný pre všetkých advokátov. SAK prehlbovala využívanie elektronických prostriedkov na vnútornú komunikáciu zamestnancov, členov pracovných skupín a orgánov, ad hoc pracovných skupín a na videostretnutia. S cieľom rozšíriť vedomosti o možnostiach využívania rôznych funkcionalít sa uskutočnila séria seminárov pre kanceláriu komory, ako aj členov orgánov a poradných orgánov SAK. Komora v rámci zahraničnej činnosti a odboru elektronizácie sleduje vývoj inovácií použiteľných v advokátskej praxi. V rámci CCBE bola pre advokátov vypracovaná príručka o používaní nástrojov založených na umelej inteligencii advokátmi a advokátskymi kanceláriami v EÚ.
V duchu posilnenia komunikácie dovnútra a navonok SAK udržiavala otvorenú komunikáciu a vzťahy s predstaviteľmi ďalších právnických profesií – najvyššími justičnými orgánmi, Notárskou komorou SR, Úniou podnikových právnikov SR, Slovenskou komorou patentových zástupcov, Slovenskou komorou exekútorov či Slovenskou komorou audítorov. P SAK rozhodlo zaviesť pravidelné mesačné online stretnutia členov orgánov komory, na ktorých majú účastníci možnosť oboznámiť sa s uzneseniami predsedníctva a klásť doplňujúce otázky. Iniciatíva má za cieľ zabezpečiť transparentnosť a obojstranný tok informácií. Prvé stretnutie sa uskutočnilo v decembri 2023. Predsedníctvo tiež pokračovalo v tradičných stretnutiach s advokátmi v regiónoch, ktoré prebiehajú formou osobného stretnutia v krajských mestách za účasti členov P SAK, tajomníka komory a regionálnych zástupcov v danom kraji.
Vzťahy medzi Slovenskou advokátskou komorou, štátnymi orgánmi a partnerskými organizáciami
Spolupráca s inými stavovskými komorami, súdmi, právnickými fakultami a štátnymi orgánmi je prirodzeným a nevyhnutným spôsobom, ako hľadať optimálne prístupy k zlepšovaniu právneho prostredia prostredníctvom vzájomnej informovanosti a nachádzania spoločných či kompromisných riešení.
Predstavitelia právnických profesií, akademickej pôdy, súdnictva či štátnych orgánov sú pravidelne čestnými hosťami na konferencii advokátov. SAK deklaruje otvorenosť korektným vzťahom aj každoročným novoročným stretnutím právnikov – symbolickým otvorením justičného roka, na ktoré pozýva právnikov s rôznym právnickým zázemím a zástupcov akademickej pôdy či štátnych orgánov.
SAK udržiavala otvorenú komunikáciu a spoluprácu s predstaviteľmi ďalších právnických profesií – Notárskou komorou SR, Úniou podnikových právnikov SR, Slovenskou komorou patentových zástupcov, Slovenskou komorou exekútorov či Slovenskou komorou audítorov. S Úniou podnikových právnikov SR a Združením sudcov Slovenska boli v sledovanom období podpísané memorandá o spolupráci.
Aktivity komory tradične smerujú aj k pravidelnej komunikácii s MS SR, s Národnou radou SR a jej ústavnoprávnym výborom, vládou SR prostredníctvom Legislatívnej rady vlády SR, Súdnou radou SR, v ktorej je zastúpená aj advokácia, a ďalšími rezortnými orgánmi ústrednej verejnej správy. Spolupráca má pre komoru mimoriadny význam a vzťahy so štátnymi orgánmi sú korektné.
SAK niekoľkokrát iniciovala stretnutie zástupcov právnických profesií, právnických fakúlt a štátnych orgánov, aby spoločne diskutovali a hľadali riešenia problémov. SAK bola iniciátorom a hostiteľom stretnutí platformy najvyšších predstaviteľov justičných inštitúcií. Zástupcovia sa na pozvanie SAK prvýkrát stretli v septembri 2021. Ústavný súd SR, Najvyšší súd SR, Najvyšší správny súd SR, Generálna prokuratúra SR a Slovenská advokátska komora sa na stretnutí dohodli na pravidelných stretnutiach s cieľom posilniť interinštitucionálnu dôveru a dialóg, komunikovať a vysvetliť si vzájomne postoje inštitúcií a diskutovať o legislatívnych zmenách. Témami ďalších stretnutí v roku 2022 bola reforma súdnej mapy, poslanecký návrh na zavedenie živnosti na poskytovanie právnych služieb či návrhy noviel trestnoprávnych kódexov. Osobitné stretnutia platformy boli venované trestnoprávnym témam.
V roku 2023 pri príležitosti 33. výročia prijatia prvého ponovembrového zákona o advokácii SAK pozvala zástupcov ÚS SR, MS SR, NS SR, NSS SR, GP SR a verejného ochrancu práv na odborné diskusné podujatie. Hlavným cieľom okrúhleho stola bolo vedenie otvorenej odbornej diskusie o úlohách slobodnej advokácie v kontexte aktuálnych výziev ochrany právneho štátu a základných práv, najmä možnosť vnímať pohľady najvyšších predstaviteľov justície na aktuálne témy.
Predstavitelia hlavných inštitúcií slovenskej justície sa na pozvanie SAK následne stretli v roku 2024 v rámci tradičného formátu okrúhleho stola a rokovali o aktuálnych otázkach spojených s novelou Trestného zákona a Trestného poriadku.
Tretím podujatím v podobnom rámci v roku 2025 bol okrúhly stôl k problematike umelej inteligencie. Témou stretnutia bolo hľadanie zodpovednej reakcie na rapídny nástup využívania umelej inteligencie (AI) v právnej praxi a pri výkone justičných povolaní. Účastníci dospeli k záveru, že spoločným cieľom je prispieť k tomu, aby príležitosti spojené s nástupom umelej inteligencie neohrozili podstatu poskytovania právnej pomoci a výkonu spravodlivosti a aby využívanie AI nikdy nešlo na úkor skutočnej ochrany práv. Účastníkmi stretnutia boli aj rektor Univerzity Komenského a riaditeľ Justičnej akadémie SR.
Slovenská advokátska komora posilnila bilaterálne vzťahy s právnickými fakultami, okrem iného aj uzatvorením dohody o vzájomnej spolupráci s Právnickou fakultou Trnavskej univerzity, usporiadaním série stretnutí zástupcov SAK so študentmi právnických fakúlt v Bratislave, v Trnave, v Banskej Bystrici a v Košiciach a rozšírením pozvánok na podujatia SAK aj pre študentov práva. SAK zorganizovala diskusiu o budúcnosti právnického vzdelávania s dekanmi a dekankami právnických fakúlt. V sledovanom období podporila niekoľko odborných podujatí právnických fakúlt účasťou na podujatiach, určením rečníka či finančným príspevkom.
Advokátske skúšky
Krátko po Konferencii advokátov 2021 prijalo predsedníctvo komory zásadné rozhodnutia vo vzťahu k potrebe inovovať proces advokátskej skúšky a v apríli 2022 schválilo nový Skúšobný poriadok Slovenskej advokátskej komory na advokátsku skúšku, skúšku spôsobilosti a skúšku schopnosti aplikovať právny poriadok Slovenskej republiky, ktorý nadobudol účinnosť 1. augusta 2022. Jeho neoddeliteľnou súčasťou je profil absolventa advokátskej skúšky.
Súčasne došlo k viacerým personálnym zmenám v skúšobnej komisii a boli prijaté nové pravidlá kreovania skúšobných senátov.
Súčasťou prijatia novej podoby skúšobného poriadku bola aj aktualizácia otázok na písomný test a na písomné úlohy advokátskej skúšky.
Aktuálne pôsobí v rámci skúšobnej komisie 17 skúšobných senátov v nasledovnom zložení:
I. skúšobný senát: JUDr. Štefan Detvai (predseda), JUDr. Zdena Benčíková, JUDr. Karol Šiška, JUDr. Katarína Pramuková, JUDr. František Mozner
II. skúšobný senát: JUDr. Ľubomír Hrežďovič (predseda), JUDr. Alexander Filo, JUDr. Juraj Veverka, JUDr. Elena Černá, JUDr. Soňa Mesiarkinová
III. skúšobný senát: JUDr. Magdaléna Hromcová (predsedníčka), JUDr. Anton Staněk, Mgr. Michal Bužek, JUDr. Patrik Príbelský, PhD. (alternuje JUDr. Martin Bargel), JUDr. Marián Hoffman, PhD.
IV. skúšobný senát: Mgr. Richard Karkó (predseda), Mgr. Róbert Hmira, JUDr. Miroslav Abelovský, JUDr. Robert Šorl, PhD., prof. JUDr. PhDr. Peter Potásch, PhD.
V. skúšobný senát: JUDr. Peter Erdős (predseda), JUDr. Boris Bohunský, JUDr. Anna Niku, JUDr. Jana Bajánková, JUDr. Anita Filová
VI. skúšobný senát: JUDr. Marián Haršány (predseda), JUDr. Jozef Beňo, PhD., JUDr. František Sedlačko, PhD., JUDr. Marián Trenčan, doc. & doc. JUDr. Ján Šanta, PhD., LL.M., MBA, MSc.
VII. skúšobný senát: JUDr. Ján Havlát (predseda), JUDr. Ondrej Mularčík, prof. JUDr. Alexandra Löwy, PhD., LLM., JUDr. Marián Fečík, JUDr. Mária Trubanová, PhD.
VIII. skúšobný senát: JUDr. Andrea Mesiarik Havelková (predsedníčka), JUDr. Peter Kubina, JUDr. Ján Gereg, JUDr. Elena Siebenstichová, JUDr. Monika Valašíková, PhD.
IX. skúšobný senát: JUDr. Zuzana Čížová (predsedníčka), Mgr. Alexandra Čižmáriková, JUDr. Ivan Kochanský, JUDr. Rastislav Kaššák, PhD., JUDr. Jana Hatalová, PhD.
X. skúšobný senát: Mgr. Viktória Hellenbart (predsedníčka), JUDr. Dušan Slávik, JUDr. Peter Arendacký, JUDr. Jana Baricová, JUDr. Rastislav Remeta, PhD.
XI. skúšobný senát: doc. JUDr. Ondrej Laciak, PhD. (predseda), JUDr. Pavol Erben, doc. JUDr. Radoslav Procházka, PhD., J.S.D., JUDr. Jana Hullová, JUDr. Pavol Naď
XII. skúšobný senát: JUDr. Blanka Gondová (predsedníčka), doc. JUDr. PhDr. Michal Ďuriš, PhD., prof. JUDr. Jaroslav Klátik, PhD., JUDr. Elena Černá, JUDr. Libor Duľa
XIII. skúšobný senát: JUDr. Ambróz Motyka (predseda), JUDr. Milan Gocník, Mgr. Martin Krakovský, JUDr. Petra Príbelská, PhD., JUDr. Jozef Kolcun, PhD.
XIV. skúšobný senát: JUDr. Ľudovít Mičinský, MCIArb. (predseda), JUDr. Ing. Bernard Pekár, PhD., JUDr. Alexander Bröstl, JUDr. Peter Šamko, JUDr. Ladislav Juszkó, LL.M.
XV. skúšobný senát: JUDr. Martin Čižmárik (predseda), JUDr. Jaroslava Zahradníková, JUDr. Milan Cíbik, JUDr. Martin Vladik, JUDr. Michal Dzurdzik
XVI. skúšobný senát: JUDr. Štefan Kseňák, PhD. (predseda), prof. JUDr. Marek Števček, DrSc., Mgr. Roman Oleksik (do februára 2025), Mgr. Marcel Fandák, LL.M. (od marca 2025), JUDr. Miroslav Németh, JUDr. Elena Berthotyová, PhD.
XVII. skúšobný senát: JUDr. Magda Jaňovková (predsedníčka), JUDr. František Vavráč, JUDr. Peter Kerecman, PhD., JUDr. Ivan Rumana, doc. JUDr. Lucia Žitňanská, PhD.
Priemerná úspešnosť uchádzača o vykonanie advokátskej skúšky za jednotlivé obdobia
Písomný test | Písomné úlohy | Ústna časť | |
od 1. 7. 2021 do 30. 06. 2022 | 44,89 % | 63,51%* | |
od 1. 7. 2022 do 30. 06. 2023 | 48,12 % | 61,02 % | 76,27 % |
od 1. 7. 2023 do 30. 06. 2024 | 47,30 % | 71,65 % | 70,93 % |
od 1. 7. 2024 do 31. 03. 2025 | 44,44 % | 66,96 % | 74 % |
*do účinnosti nového skúšobného poriadku tvorili písomné úlohy a ústna časť advokátskej skúšky jeden celok
Členská základňa
Slovenská advokátska komora aktuálne eviduje v zozname advokátov 6 700 kolegov, pričom 940 z nich má pozastavený výkon advokácie. Aktívny výkon advokácie a právne služby teda poskytuje 5 760 advokátok a advokátov.
Dôležitú súčasť členskej základne tvoria aj potenciálni budúci kolegovia, dnes ešte koncipienti. Aktuálne komora eviduje 1 536 zapísaných advokátskych koncipientov.
Možnosť poskytovať právne služby na Slovensku využívajú najmä advokáti z členských krajín Európskej únie. V zozname usadených euroadvokátov figuruje 236 kolegov.
Okrem nich komora vedie aj zoznam zahraničných advokátov, do ktorého môže zapísať advokátov členského štátu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, v počte 6 kolegov.
Komora vedie aj zoznam medzinárodných advokátov, ktorí sú oprávnení na území Slovenskej republiky poskytovať právne služby výlučne v práve štátu registrácie alebo v medzinárodnom práve. Do zoznamu medzinárodných advokátov zapisuje komora advokátov pochádzajúcich z členských štátov Svetovej obchodnej organizácie a aktuálne eviduje 16 kolegov.
Spoločné poskytovanie právnych služieb a jednotlivé formy výkonu advokácie v súlade s § 12 ods. 1 zákona o advokácii využíva stále viac advokátov. Samostatne poskytuje advokáciu 3 304 kolegov, v zozname združení je aktuálne zapísaných 32 združení.
Najčastejšou formou výkonu advokácie je výkon prostredníctvom spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorých komora eviduje 1 821. V zozname komanditných spoločností komora aktuálne neeviduje žiadny subjekt. V zozname verejných obchodných spoločností komora eviduje 4 spoločnosti.
Komora vedie aj osobitné zoznamy advokátov, konkrétne:
- zoznam advokátov, ktorých môže predseda senátu alebo sudca ustanoviť za obhajcov podľa osobitného predpisu – ex offo (2 197 kolegov),
- zoznam advokátov zastupujúcich pred Ústavným súdom SR (1 366 kolegov).
Komora vedie zoznamy advokátov, ktorých môže CPP určiť na poskytovanie právnej pomoci podľa osobitného predpisu. Na účely ustanovovania centrom komora nevedie osobitný zoznam, centrom môže byť ustanovený ktorýkoľvek advokát a na tento účel vedie komora od 1. júna 2012 všeobecný zoznam odborných zameraní, ktorého cieľom je informovať budúcich klientov právnej služby o odbornom zameraní všetkých advokátov.
Počet členov komory v jednotlivých zoznamoch (stav k 31. marcu 2025)
Zoznam advokátov | 6 700 |
advokáti s aktívnym výkonom advokácie | 5 760 |
advokáti s pozastaveným výkonom advokácie | 940 |
počet advokátov | 3 800 |
počet advokátok | 2 900 |
Zoznam advokátskych koncipientov | 1 536 |
počet advokátskych koncipientov | 653 |
počet advokátskych koncipientiek | 902 |
Zoznam usadených euroadvokátov | 236 |
Zoznam zahraničných advokátov | 6 |
Zoznam medzinárodných advokátov | 16 |
Spôsob výkonu advokácie (stav k 31. marcu 2025)
Samostatný výkon advokácie (aktívny výkon advokácie) | 3 304 |
Zoznam združení (§ 13 zákona o advokácii) | 32 |
Zoznam spoločností s ručením obmedzeným (§ 15 zákona o advokácii) | 1 821 |
Zoznam komanditných spoločností (§ 14 zákona o advokácii) | 0 |
Zoznam verejných obchodných spoločností (§ 14 zákona o advokácii) | 4 |
Zoznam organizačných zložiek (§ 45 zákona o advokácii) | 19 |
Prírastok počtu zapísaných advokátov po odpočítaní advokátov, ktorí boli zo zoznamu advokátov vyčiarknutí (od 1. júla 2021 do 31. marca 2025)
Počet zapísaných advokátov | Počet vyčiarknutých advokátov | Prírastok | |
od 1. 7. 2021 do 30. 06. 2022 | 246 | 117 | 129 |
od 1. 7. 2022 do 30. 06. 2023 | 215 | 119 | 96 |
od 1. 7. 2023 do 30. 06. 2024 | 215 | 122 | 93 |
od 1. 7. 2024 do 31. 03. 2025 | 172 | 109 | 63 |
Dovoľte mi touto formou spomenúť si na kolegov, ktorí dnes s nami už nie sú, a uctiť si ich pamiatku. Do pomyselného advokátskeho neba odišli od ostatnej konferencie advokátov (k 31. marcu 2025) JUDr. Dušan Moravec (Bratislava), JUDr. Valéria Takáčová (Košice), JUDr. Jaroslav Balko (Bratislava), JUDr. František Berec (Bratislava), JUDr. Roman Jurík, PhD. (Nové Zámky), JUDr. Juraj Kamenca, CSc. (Bratislava), JUDr. Bernard Medár (Humenné), JUDr. Peter Schwarcz (Nitra), JUDr. Jozef Švarc (Banská Bystrica), JUDr. Ladislav Potocký (Žilina), JUDr. Milan Sobota (Nitrianske Rudno), JUDr. Igor Nitriansky (Trenčín), JUDr. Július Šiko (Bratislava), JUDr. Marián Chovanec (Bratislava), JUDr. Ján Uhlík (Vranov nad Topľou), JUDr. Ondrej Krcha (Lučenec), prom. práv. Ľubomír Samuel (Banská Bystrica), JUDr. Juraj Vanko (Komjatice), JUDr. Ivan Čopák (Bratislava), JUDr. Andrej Lehoťan (Bratislava), JUDr. Vladimír Servátka (Levice), JUDr. Jaroslav Škapinec (Košice), JUDr. Jozef Melicháč (Piešťany), JUDr. Miroslav Selka (Bratislava), JUDr. Jozef Urbánec (Košice), JUDr. Tibor Sásfai (Ruskov), JUDr. Stanislava Čagalová (Prievidza), JUDr. Imrich Foltýn (Malacky), Mgr. Eva Kúchová (Banská Bystrica), JUDr. Marián Lenhard (Michalovce), JUDr. Rudolf Žikla (Košice), JUDr. Róbert Keller (Galanta), JUDr. PaedDr. Jozef Malich (Bratislava), JUDr. Milan Štúrik (Martin), JUDr. Rudolf Turanský (Bratislava), JUDr. Václav Jaroščiak (Žilina), JUDr. Beáta Kaprinayová (Bratislava), JUDr. Miroslav Salíni (Martin), JUDr. Milan Okajček (Košice), JUDr. Dagmar Matušková (Bratislava), JUDr. Elžbieta Teresa Dutková (Bratislava), JUDr. Ing. Štefan Neszméry (Dunajská Streda), JUDr. Jozef Škerda (Dolný Kubín), JUDr. Ernest Vokál (Prešov), prof. JUDr. Jozef Suchoža, DrSc. (Košice), JUDr. Miloš Zahorák (Bánov), JUDr. Ján Jurč (Bardejov), JUDr. Pavol Koczán (Levice), JUDr. Alena Korpášová (Piešťany), JUDr. Dušan Pohovej (Bratislava), JUDr. Miloš Remeš (Zemplínska Teplica), JUDr. Ján Chmelo (Piešťany), JUDr. Alžbeta Hlavačková (Liptovský Mikuláš), Mgr. Martin Magál (Bratislava), Mgr. Peter Vasilčák (Bratislava), Mgr. Ľudmila Borloková (Bratislava), JUDr. Ján Fečko (Košice), JUDr. Eva Nováčková (Bratislava), JUDr. Peter Barňák (Humenné), JUDr. Rastislav Skyba (Žilina) a JUDr. Ján Sitarčík (Lučenec).
Vzdelávacia a výchovná činnosť
SAK každoročne organizuje vzdelávacie podujatia pre advokátov a advokátskych koncipientov. Obsahovú náplň a výber lektorov schvaľuje predsedníctvo komory na návrh vzdelávacieho kolégia. Organizačné a administratívne zabezpečenie vykonáva odbor výchovy a vzdelávania.
Komora informuje advokátov o pripravovaných podujatiach prostredníctvom Newslettra SAK a v aktualitách na webovom portáli www.sak.sk. V privátnej sekcii Vzdelávanie a podujatia sa prihlasujú advokáti aj koncipienti na všetky uverejnené podujatia.
V rámci dobrovoľného vzdelávania advokátov komora organizuje prezenčnou formou letný a zimný seminár advokátov a regionálne prednášky v spolupráci s regionálnymi zástupcami SAK. Zvýšil sa záujem o vzdelávacie stredy organizované hybridnou formou (online cez MS TEAMS), najmä z dôvodu dostupnosti väčšiemu počtu účastníkov. Vzdelávacie stredy môžu absolvovať aj advokátski koncipienti. Účasť na týchto podujatiach je dobrovoľná a nezapočítava sa koncipientom do povinného vzdelávania v rámci trojročnej koncipientskej praxe.
Nedávno bol do Sharepointu SAK premiestnený archív nahrávok z vybraných podujatí. Do videoarchívu bude kancelária komory dopĺňať nové nahrávky z prednášok vzdelávacích stried priebežne po uplynutí 6 mesiacov od termínu zrealizovaného podujatia. Prístup k videoarchívu je podmienený prihlásením sa cez konto advokáta @sak.cloud prostredníctvom online platformy SAK https://sakeu.sharepoint.com/sites/videoarchiv.
V rámci povinného vzdelávania advokátskych koncipientov komora organizuje ročne 12 hlavných trojdňových seminárov. Ročne spolu organizuje v priemere 90 úvodných a praktických seminárov. Vzdelávací poriadok SAK určuje koncipientom počas trojročnej koncipientskej praxe povinnosť absolvovať povinné vzdelávanie v rozsahu jedného úvodného seminára, šiestich hlavných seminárov a šiestich praktických seminárov.
Pre uchádzačov o zápis do zoznamu advokátov prichádzajúcich z iných právnických profesií komora organizuje semináre zamerané na osvojenie si najmä praktických a teoretických vedomostí špecifických pre výkon povolania advokáta, za rok priemerne pre 10 osôb.
Od ostatnej konferencie advokátov do 1. marca 2025 komora usporiadala pre advokátov 89 vzdelávacích podujatí s celkovým počtom 4 914 účastníkov a pre advokátskych koncipientov 257 povinných vzdelávacích podujatí s celkovým počtom 11 919 účastníkov.
Regionálna kancelária komory v Košiciach
S cieľom zefektívniť komunikáciu a posilniť regionálnu podporu pre advokátov a advokátskych koncipientov z východného Slovenska vznikla 1. októbra 2017 regionálna kancelária SAK so sídlom v Košiciach. Rozhodnutie zriadiť regionálnu kanceláriu predstavuje významný krok smerom k decentralizácii agendy komory a k jej priblíženiu členom v jednotlivých regiónoch.
Regionálna kancelária plní dôležitú komunikačnú a koordinačnú úlohu medzi advokátmi a centrálou v Bratislave. Medzi jej kľúčové činnosti patrí zabezpečovanie vydávania, výmeny a zneplatňovania elektronických advokátskych preukazov pre fyzické aj právnické osoby a vydávanie autorizačných kníh. Okrem toho sa podieľa na organizovaní odborných vzdelávacích podujatí, školení a seminárov určených pre advokátov a koncipientov, čím významne prispieva k ich profesijnému rozvoju.
Od 1. júla 2023 sídli kancelária v Košiciach na novej adrese Františkánska 5. V rámci činnosti zároveň zastrešuje koordináciu a organizáciu projektu bezplatného právneho poradenstva s cieľom slúžiť verejnosti a napomáhať šírenie právneho povedomia.
Jednou z najvýznamnejších noviniek v agende kancelárie je organizácia prvej časti advokátskych skúšok. Ide o písomný test, ktorý generuje systém a preveruje komplexné vedomosti koncipientov z viacerých právnych oblastí. Regionálna kancelária v Košiciach zabezpečením písomného testu významne prispieva k spravodlivému a transparentnému priebehu advokátskych skúšok v regióne.
Regionálna kancelária v Košiciach udržiava aktívnu a systematickú spoluprácu so všetkými regiónmi SAK naprieč Slovenskom. Medziregionálna koordinácia zohráva kľúčovú úlohu pri zjednocovaní praxe, výmene skúseností a posilňovaní profesijnej spolupatričnosti medzi advokátmi v rôznych častiach krajiny.
Prostredníctvom úzkeho kontaktu s regionálnymi zástupcami sa kancelária v Košiciach spolupodieľa na vytváraní jednotného priestoru na komunikáciu, spoluprácu a riešenie spoločných otázok a problémov, ktoré sa v jednotlivých regiónoch objavujú. Zároveň plní funkciu sprostredkovateľa – zaznamenáva dopyty, pripomienky a podnety od advokátov v regióne a následne ich posúva na odborné posúdenie a riešenie na úrovni centrály v Bratislave.
Výsledkom spolupráce je nielen lepšia informovanosť medzi členmi komory, ale aj aktívnejšie zapájanie regiónov do tvorby rozhodnutí a iniciatív smerujúcich k zlepšovaniu výkonu advokácie na Slovensku. Vďaka prepojeniu sa Košice stávajú nielen administratívnym a organizačným bodom východu, ale aj dôležitým hlasom regiónov v celoslovenskom dialógu o budúcnosti a smerovaní advokátskej profesie.
Od svojho vzniku dostala regionálna kancelária pozitívnu spätnú väzbu zo strany členov SAK, predovšetkým vďaka vysokej flexibilite, rýchlemu a efektívnemu vybavovaniu žiadostí a otvorenému prístupu k riešeniu potrieb členov komory.
Pracovná skupina regionálnych zástupcov
Uznesením predsedníctva komory vo februári 2022 bolo doplnené normatívne uznesenie o poradných orgánoch komory s bližším vymedzením činnosti regionálnych zástupcov. Regionálni zástupcovia medzi zasadnutiami pracovnej skupiny regionálnych zástupcov vykonávajú svoju činnosť v regióne (oblasti), kde boli vymenovaní. Regionálni zástupcovia v rámci vykonávania svojej činnosti vo svojom regióne najmä hája záujmy advokátov pri výkone ich povolania v regiónoch, spolupracujú s Nadáciou slovenskej advokácie a s publikačným a mediálnym odborom kancelárie komory, realizujú vzdelávacie, kultúrne, spoločenské a športové podujatia v regióne, propagujú advokáciu v regiónoch (pro bono aktivity, projekt poskytovania bezplatného právneho poradenstva a pod.), komunikujú a spolupracujú s verejným sektorom na regionálnej úrovni (mestá, okresy, kraje a pod.), komunikujú a spolupracujú s inými právnickými profesiami na regionálnej úrovni (okresné a krajské súdy, prokuratúra a pod.) a komunikujú a spolupracujú so susednými regionálnymi advokátskymi a obdobnými komorami.
Ústup pandémie COVID-19 a rušenie obmedzujúcich protiepidemických opatrení zároveň umožnili obnovenie prezenčných vzdelávacích podujatí, diskusných stretnutí a ďalších spoločenských akcií na regionálnej úrovni.
Regionálni zástupcovia začali plniť aktívnejšiu úlohu pri komunikácii komory. Ich úlohou je zlepšovať vnútroinštitúcionálnu komunikáciu s členskou základňou, konkrétne aj pri príprave poskytovania bezplatných právnych porád v krajských mestách pri príležitosti Dňa advokácie, ktoré sú v organizačnej kompetencii regionálnych zástupcov.
Regionálni zástupcovia pre Bratislavský kraj iniciovali zavedenie pravidelných kvartálnych stretnutí advokátov pod názvom Bratislavské advokátske debatky.
Bratislavský kraj
Mgr. Ján Kutan – predseda skupiny
JUDr. Kvetoslava Živčáková
Banskobystrický kraj
JUDr. Jana Biroščáková
JUDr. Blanka Gondová
JUDr. Ľubomír Hrežďovič
Košický kraj
JUDr. Tomáš Illeš
JUDr. Annamária Vozárik
Nitriansky kraj
JUDr. René Hudzovič
JUDr. Svorad Petruška
Trenčiansky kraj
JUDr. Zuzana Čížová
JUDr. Katarína Hunčíková
Trnavský kraj
JUDr. Marián Haršány
JUDr. Igor Ribár
Prešovský kraj
Mgr. Ivan Mazanec
JUDr. Ambróz Motyka
JUDr. Jozef Beňo, PhD.
Žilinský kraj
JUDr. Magdaléna Hromcová
JUDr. Andrea Havelková
Elektronizácia výkonu povolania a súvisiace aktivity
Pre základ Online platformy advokátov Slovenská advokátska komora zvolila využitie Microsoft Office 365 ešte v roku 2020. Jej hlavné využitie v rámci advokátskej obce bolo súčasťou Konferencie advokátov 2021, rovnako ako v tomto roku, pri nominačnej časti volieb aj v deň konania konferencie 11. júna 2021.
Vo využívaní platformy SAK pokračovala v celom volebnom období a služby dostupné advokátskej obci prostredníctvom nej stále rozširuje. Okrem využitia na účel volieb počas konferencie advokátov aj ako nástroj na komunikáciu a bezpečné zdieľanie dát a súborov medzi členmi orgánov komory pri výkone ich funkcie a kanceláriou komory pri plnení jej denných úloh.
Pomocou nástrojov MS Office 365 SAK pre interné účely spustila projekt digitalizácie spisov úvodom v rámci disciplinárneho oddelenia a disciplinárnych konaní s cieľom vytvoriť digitálnu „dvojičku“ každého listinného spisu a tým podporiť efektívnejšiu a modernejšiu správu agendy.
Po dôkladnom vyhodnotení predsedníctvo komory upustilo od plánu vytvoriť online platformu na zobrazenie profilov advokátov a ponuky právnych služieb advokátov.
V oblasti rozvoja služieb elektronizácie bola prizvaná ako konzultant spoločnosť beluga s. r. o., ktorá realizovala audit stavu IT služieb komory a poskytla odporúčania na zlepšenie.
Prostredie online platformy rovnako slúži ako archív nahrávok vzdelávacích podujatí komory.
Novinkou je spolupráca SAK so Zborom väzenskej a justičnej stráže a Ministerstvom Spravodlivosti Slovenskej republiky, z ktorej vznikol projekt umožňujúci online porady advokátov s ich klientmi vo výkone väzby alebo trestu odňatia slobody prostredníctvom videokonferencie, aktuálne v pilotnej fáze.
Po konferencii advokátov v roku 2021 bol za predsedu Pracovnej skupiny pre elektronizáciu vymenovaný JUDr. Tomáš Illeš, ktorý však v apríli 2022 odstúpil. Následne P SAK vymenovalo za predsedu JUDr. Dominika Okenicu, ktorý v septembri roku 2023 požiadal o pozastavenie výkonu advokácie a pozíciu predsedu prevzal JUDr. Ing. Miroslav Chlipala, PhD.
Pracovná skupina zasadala už štandardne hybridným spôsobom pravidelne od roku 2023 so zaradením Legal Tech okienka, v rámci ktorého sa venovala prezentáciám subjektov, ktorých služby alebo produkty, môžu byť prínosom pre advokátov.
V auguste roka 2021 v dôsledku skončenia certifikácie čipu na karte Starcos 3.0 bolo potrebné vymeniť cca 1 200 plastových preukazov s čipom a s tým bolo zároveň nevyhnutné vydať každému advokátovi nový certifikát. Uvedené sa udialo v čase platnosti Uznesenia, ktoré zakladalo povinnosti advokáta mať elektronický preukaz advokáta.
V roku 2022 P SAK prijalo Uznesenia, ktoré povinnosť advokáta disponovať platným mandátnym certifikátom zrušilo, zároveň však prenieslo poplatkovú povinnosť z komory na advokátov. Od 1. januára 2023 tak boli všetky náklady na vyhotovenie preukazu a certifikátov prenesené na advokátov. Advokáti si môžu tiež zakúpiť druhú čipovú kartu bez potlače na použitie ďalšieho páru certifikátov.
Nový informačný systém Slovenskej advokátskej komory bol na úrovni P SAK témou s presahom do skorších funkčných období, a to nielen z pohľadu údržby aktuálneho informačného systému, ktorý bol v čase jeho vzniku rozhodne nadčasový, ale aj z pohľadu jeho budúcnosti v kontexte vývoja v danej oblasti, zvyšovania nárokov a potreby napĺňania nových požiadaviek. Po dôkladnom zhodnotení reálnych možností v súčinnosti s profesionálnou IT poradenskou spoločnosťou prijalo predsedníctvo rozhodnutie, ktorého cieľom je vybudovať úplne nový a moderný informačný systém komory s náležitým postupom a kvalitami (zníženie proprietárnosti riešenia s využitím existujúcich riešení tretích strán v oblastiach, kde je to vhodné alebo možné týmto spôsobom nahradiť). Prvým krokom bolo vytvorenie biznis zadania (t. j. podkladu, čo minimálne má obstarávaný systém obsahovať) tak, aby bola zachovaná existujúca úroveň elektronizácie komory. Súčasne s biznis zadaním vznikol dokument minimálnych nárokov na budúceho dodávateľa s dôrazom na to, aby aj pri výbere dodávateľa bol potenciálny Vendor Lock-In (zjednodušene stav exkluzivity existujúceho dodávateľa tovarov alebo služieb, ktorý spôsobuje závislosť obstarávateľa pri zabezpečovaní jeho potrieb od existujúceho dodávateľa) eliminovaný. Zníženie rizika závislosti na dodávateľovi bolo zohľadnené aj v technických požiadavkách budúceho riešenia. Z doručených návrhov na potenciálnych dodávateľov bol vytvorený takzvaný shortlist (skrátený zoznam) šiestich dodávateľov, ktorí vyhovujú požadovaným nárokom, a títo boli oslovení s RFI (Request for Information – prvý dokument popisujúci cieľ projektu a časový rámec požadovanej realizácie; dopyt smeruje k informácii, či oslovení majú záujem a kapacitu zapojiť sa do vytvorenia ponuky). Od dopytovaných spoločnosti prišlo päť pozitívnych reakcií, ktorým kancelária komory v súlade s rozhodnutím predsedníctva adresovala RFP (Request for Proposal – dopyt na vytvorenie cenovej ponuky na základe rozsiahlejšieho dokumentu – v tomto prípade biznis zadanie s uvedením termínu, dokedy SAK požaduje doručenie ponúk s návrhom stretnutia na vyjasnenie si prípadných otázok). Zo stretnutí s potenciálnymi dodávateľmi vznikol register otázok a odpovedí, ktorý bol adresovaný všetkým zapojeným uchádzačom.
V auguste 2023 boli komore doručené štyri ponuky od uchádzačov (jedna zo zapojených spoločností sa rozhodla v priebehu konania ponuku nepredložiť). Opätovne v súčinnosti s profesionálnou IT poradenskou spoločnosťou prebehla zo strany uchádzačov osobná prezentácia ponúk, následne bolo interne realizované ich detailné posúdenie a spracovaný výstup bol prezentovaný členom predsedníctva. Všetky ponuky spĺňali požiadavky definované zadaním a bolo nevyhnutné rozhodnúť o hlavných kritériách na výber víťaznej ponuky. Slovenská advokátska komora nie je v zmysle zákona subjektom povinným verejne obstarávať, v kontexte všetkých započatých aktivít, ktoré vyžadujú finančné zapojenie, bolo však cieľom obstarať riešenie, ktoré nezaťaží rozpočet nad únosnú mieru a zároveň po zrealizovaní prinesie optimalizáciu. Uchádzači boli preto v novembri 2023 oslovení s požiadavkou rozloženia financovania do 7-ročného obdobia, v ktorom bude cena diela splácaná postupne a v momente uvedenia diela do prevádzky sa zo zhotoviteľa stane prevádzkovateľ, ktorý bude systém prevádzkovať minimálne šesť rokov za vopred určených cenových podmienok (s výnimkou prepočítania sumy vplyvom zmeny hodnoty peňazí v dôsledku inflácie). Vo februári 2024 prebehli finálne stretnutia poverených členov predsedníctva s uchádzačmi s dopytom na zníženie celkovej ceny dodávky, ak na takýto krok vidia priestor. V marci 2024 predsedníctvo rozhodlo o víťaznom uchádzačovi aj v súlade s odporúčaním Revíznej komisie SAK, aby hlavným kritériom, ak sú predložené ponuky zapojených uchádzačov porovnateľné, bola najnižšia cena riešenia. Víťazom sa stala spoločnosť SOFTEC, spol. s r. o. V tom istom mesiaci začalo rokovanie s budúcim dodávateľom o zmluvnom vzťahu (zmluva o dielo a servisná zmluva), bol vytvorený projektový inicializačný dokument, základný harmonogram a všetky potrebné dokumentácie na začatie projektu. Dňa 8. októbra 2024 bola podpísaná Zmluva o dielo medzi komorou a spoločnosťou Softec. Odhadované spustenie nového informačného systému pripadá na koniec prvého kvartálu roka 2026.
V júni 2024 bol predsedníctvom schválený Pozičný dokument k AI (k používaniu systémov umelej inteligencie pri poskytovaní právnych služieb s poukazom na ich limitácie), ktorého prípravou bola poverená pracovná skupina pre elektronizáciu. Problematike umelej inteligencie sa venovalo aj niekoľko hybridných vzdelávacích podujatí pre advokátov a koncipientov a táto téma je na pôde advokácie stále živou.
Komora sa v úvode roku 2023 zapojila do výzvy OPII-2022/7/23-DOP na získanie nenávratného finančného príspevku na modernizáciu informačného systému. Žiadosť bola MIRRI SR zamietnutá a zamietnutie bolo potvrdené aj po odvolaní.
V júni 2024 bola vyhlásená výzva PSK-MIRRI-620-2024-DV-EFRR s názvom Personalizácia služieb verejnej správy a podpora omnikanálového modelu komunikácie, do ktorej sa komora zapojila v druhom kole vyhlásenom do 21. novembra 2024. Táto žiadosť bola komore schválená v nastavení de minimis, t. j. do 300 000 eur. Toho času komora čaká na doručenie podpísanej zmluvy z MIRRI.
Rekonštrukcia budovy SAK
Rekonštrukcia budovy komory bola jednou z hlavných tém nového P SAK po zvolení na Konferencii advokátov v júni 2021. Téma bola aktuálna ešte pred konferenciou advokátov, ale odchádzajúce P SAK nemalo ambíciu zaviazať nové P SAK záväznými uzneseniami. Nešlo teda o prioritu, ale o kontinuitu v krokoch začatých ešte pred rokom 2021. Výstavba Domu právnych služieb (dnešného sídla komory) bola ukončená a budova sídla komory slávnostne otvorená v roku 1992; odvtedy sa neuskutočnili žiadne zásadné rekonštrukčné práce. Nové predsedníctvo začalo v roku 2021 na zhmotnení zámeru intenzívne pracovať.
P SAK zvažovalo alternatívy, ktoré vo fáze zámeru prichádzali do úvahy s tým, že v júni 2023 vylúčilo dlhodobý nájom kancelárskych priestorov mimo existujúceho sídla a rozhodlo, že bude pokračovať v procese realizácie rekonštrukcie aktuálneho sídla SAK na Kolárskej ulici 4 v Bratislave v zmysle predchádzajúcich uznesení. Iné možnosti ako rekonštrukcia sa ukázali ekonomicky príliš náročné, resp. ako nezodpovedajúce potrebám komory.
Samotná obnova sídla je navrhnutá tak, aby šlo o trvalé zvýšenie hodnoty spoločného advokátskeho majetku a zároveň, aby bola otázka dôstojného sídla komory zabezpečená na najbližšie desaťročia. Vizualizácia projektu bola zverejnená celej členskej základni prostredníctvom webovej stránky. Projekt spĺňa požiadavky moderného sídla, je v potrebnej miere nadčasový a zároveň efektívne využíva dostupnú podlahovú plochu. Budova v dôsledku technického stavu už prestávala plniť potrebnú reprezentačnú funkciu. Sídlo v súčasných dispozíciách bolo navyše pre komoru kapacitne nedostatočné. Aj technický stav budovy v niektorých oblastiach atakoval havarijný stav. Od čias vybudovania Domu právnych služieb členská základňa narástla viac ako dvadsaťnásobne, čo logicky kladie nové výzvy aj na obslužné činnosti komory. Pri súčasnom počte advokátov a advokátskych koncipientov priestory nestačili ani na základné vzdelávacie aktivity, a preto bolo potrebné časť činností presunúť do prenajatých priestorov. Rekonštrukcia sídla ráta s takými dispozičnými riešeniami, aby bolo možné hlavné komorové aktivity zastrešiť vo vlastných priestoroch. Z dlhodobého hľadiska sa tak budú vynakladať zdroje komory, ktoré pochádzajú iba od advokátov, efektívnejšie.
Bol zvolený konzervatívny model financovania založený na väčšinovom využití postupne akumulovaných zdrojov predovšetkým z vlastného imania komory a komerčného úveru. Po konzultácii s audítorom boli čiastočne využité zdroje zo sociálneho fondu advokátskych koncipientov určeného na vzdelávanie, čo odôvodňuje predovšetkým skutočnosť, že relevantná časť zrekonštruovanej budovy bude slúžiť ako miesto vzdelávacích aktivít pre budúcich kolegov. S nezávislým audítorom bolo podrobne skonzultované celé financovanie projektu. P SAK súhlasilo s vytvorením účelovo viazaného účtu Fond na rekonštrukciu budovy SAK.
Kancelária komory v 1. polroku 2023 oslovila viaceré subjekty s výzvou na neverejnú a nezáväznú účasť v procese rekonštrukcie budovy sídla komory a so žiadosťou o informáciu, či majú záujem o realizáciu komplexnej rekonštrukcie budovy v zmysle realizačnej projektovej dokumentácie s podmienkou pevnej ceny/rozpočtu a adekvátnymi referenciami.
Na mimoriadnom augustovom zasadnutí poverení členovia P SAK informovali o ponuke vlastníka budovy UNIQA, ktorý v maximálnej miere vyhovel požiadavkám SAK v súvislosti s nájmom priestorov prízemia, 3., 4. a 5. poschodia na čas rekonštrukcie.
Na mimoriadnom rokovaní P SAK boli predložené ponuky šiestich potenciálnych zhotoviteľov komplexnej rekonštrukcie a ponuky siedmich subjektov na zabezpečenie služieb stavebného dozoru.
Vzhľadom na potrebu kvalifikovane kvalitatívne posúdiť ponuky potenciálnych zhotoviteľov z pohľadu cenových rozdielov ponúk a ich kvality P SAK rozhodlo využiť služby externého poradcu pri výberovom konaní na prestavbu budovy. Externý subjekt navrhol realizovať so všetkými uchádzačmi tri kolá s tým, že cenové ponuky od dodávateľov nebude porovnávať položku po položke, ale identifikuje len nosné položky a tie bude s veľkou diferenciou riešiť s dodávateľmi na stretnutiach. Podmienky zadávania museli byť pre každého dodávateľa rovnaké. Od poverenia na výkon činnosti externý subjekt intenzívne a transparentne komunikoval s potenciálnymi zhotoviteľmi ohľadom návrhov cenových ponúk a zmluvy o dielo v línii časového harmonogramu.
V tomto čase sa začal pripravovať návrh zmluvy o dielo. Na zasadnutí P SAK v septembri 2023 bol predložený prvý návrh zmluvy o dielo so stavebnou firmou. Vychádzal z trhových štandardov a zo skúseností spracovateľa s nasledovnými základnými parametrami: pevná cena, pričom reálne vykonané práce sú odsúhlasované stavebným dozorom, Performance Bond (záruka za plnenie v percentuálnej výške z ceny), zádržné v percentuálnej výške z ceny, poistenie a zmluvné pokuty.
Priebežne boli v procese rokovania s vlastníkom budovy UNIQA, do ktorej sa mala presťahovať kancelária komory na čas rekonštrukcie. Na základe skutočného stavu výkresov došlo k prepočítaniu reálnej výmery priestorov, ktoré si komora bude prenajímať, a bola stanovená odhadovaná suma fit out prác na mieru potrieb komory.
Mestská časť Bratislava – Staré Mesto v septembri 2023 vydala stavebné povolenie na zmenu dokončenej stavby. Voči stavebnému konaniu vo veci vydania stavebného povolenia neboli oznámené nesúhlasné stanoviská dotknutých orgánov.
V novembri 2023 bolo členom P SAK predložené vyhodnotenie všetkých troch kôl, ktoré s uchádzačmi vykonal kontrahovaný externý subjekt. Externý poradca odporučil pokračovať s dvoma najlacnejšími ponukami. Účastníci výberového konania vyjadrili spokojnosť s postupom externého poradcu komory s tým, že procesy boli voči uchádzačom otvorené a transparentné. Boli doručené dve finálne cenové ponuky uchádzačov vo výške 4,152 milióna eur a 3,874 milióna eur.
Na zasadnutí P SAK v novembri 2023 sa zúčastnila aj revízna komisia. Prítomní boli informovaní, že v novembri 2023 sa uskutočnili stretnutia s dvoma vybranými potenciálnymi generálnymi zhotoviteľmi stavby. Na rozhodnutie P SAK boli podstatné nasledovné okolnosti a skutočnosti: ■ finálna, fixná a nemenná cena za zhotovenie celej rekonštrukcie; ■ obaja uchádzači dostali finálnu verziu zmluvy o dielo, v ktorej už neboli prípustné žiadne zmeny, s otázkou, či sú v tomto znení ochotní ju akceptovať; ■ referencie o predošlých obdobných projektoch; ■ akým spôsobom budú realizovať stavbu – prostredníctvom zamestnancov, subdodávateľov; ■ či majú projekt analyzovaný vo vzťahu k umiestneniu stavby v rámci centra – Starého Mesta v Bratislave, čo môže predstavovať problémovú logistiku a realizáciu stavby. Po diskusii aj s prítomnými členmi revíznej komisie P SAK súhlasilo s uzatvorením zmluvy o dielo na generálnu rekonštrukciu budovy Slovenskej advokátskej komory so spoločnosťou Lotos Building s. r. o. ako spoločnosťou, ktorá dala nižšiu cenovú ponuku vo výške 3,8 milióna eur.
V kontexte vyššie uvedeného bolo potrebné rozhodnúť o výbere stavebného dozoru. Vhodným kritériom na vyhodnotenie doručených ponúk bola cena za predpokladu, že ponuky uchádzačov splnia podmienky na ich vyhodnotenie. Vhodnými podmienkami na vyhodnotenie ponúk boli definícia a splnenie požadovaného rozsahu služieb stavebného dozoru v ponuke uchádzača, definícia zapojenia uchádzača v ponuke uchádzača (špecifikácia časovej náročnosti služieb), relevantné referencie uvedené v ponuke uchádzača, dostatočná veľkosť uchádzača a preskúmateľná ponuka uchádzača. Napriek rozdielom v ponukách boli ceny prerátané ako ceny služieb za kalendárny mesiac ich poskytovania. Poverení členovia P SAK predložili vyhodnotenie podmienok s tým, že všetky podmienky účasti splnili dvaja uchádzači. Následne boli ceny prerátané ako ceny za kalendárny mesiac poskytovania služieb a pri aplikácii ceny poskytovania služieb ako výlučného kritéria bolo stanovené poradie uchádzačov. P SAK v novembri 2023 schválilo ako stavebný dozor MPIRE, s. r. o. ako spoločnosť, ktorá dala nižšiu cenovú ponuku.
V novembri 2023 boli predložené tri aktualizované ponuky bánk na poskytnutie investičného úveru v zmysle podkladov komory. V tejto súvislosti bolo potrebné nastaviť cash flow, a to aj v svetle nákladov na nový informačný systém. So zástupcami každej banky sa zrealizovali osobné stretnutia. Banky na účel poskytnutia úveru požiadali o doloženie hodnoty budovy SAK. Z uvedeného dôvodu bolo potrebné vypracovať znalecký posudok.
V januári 2024 sa začali búracie práce.
V marci 2024 P SAK konštatovalo, že ponuky bánk boli v zásadných nastaveniach porovnateľné. VÚB, a. s. ponúkla komore dlhodobú spoluprácu vo forme partnerstva a z pohľadu ponuky sa javila ako najflexibilnejšia banka.
P SAK sa priebežne zaoberalo možnosťami dobrovoľnej finančnej účasti advokátov na inštitucionálnom budovaní komory, ktorého súčasťou je rekonštrukcia jej sídla. V júni 2024 komora zorganizovala akciu v bratislavskej Galérii COMMA pre podporovateľov rekonštrukcie – pozvaní boli všetci advokáti. Bol predstavený projekt dobrovoľnej finančnej podpory rekonštrukcie advokátmi, ako aj dôvod, prečo P SAK o podporu advokátov žiada. Vytvorenie novej energie spolupatričnosti z dobrovoľného príspevku nad rámec povinných zákonných platieb môže prirodzene nehomogénny advokátsky stav opäť spojiť nad rámec spojenia zákonom a všetci môžu vyjadriť spolupatričnosť so stavom. Žiadny príspevok ktoréhokoľvek advokáta a ktorejkoľvek advokátky na podporu rekonštrukcie nie je malý a počíta sa. A oveľa viac advokátsky stav poteší z hľadiska jeho budúcnosti väčší počet hoci malých prispievateľov ako absolútne číslo získanej sumy. Vzhľadom na iniciatívu viacerých advokátov a advokátok dobrovoľne prispieť na spoločné dielo bola advokátska obec oslovená aj formou newslettera s možnosťou prispieť na projekt rekonštrukcie a bol zriadený transparentný účet s akcentom na to, že prebiehajúca rekonštrukcia predstavuje v absolútnych hodnotách najväčšiu investíciu v histórii SAK. Budovanie dôstojného sídla slovenskej advokácie je naprieč advokátskou obcou vnímané ako záležitosť vlastnej profesijnej hrdosti. P SAK odsúhlasilo dve možnosti podpory sídla: každý, kto prispeje sumou 100 eur a viac, sa stane podporovateľom obnovy sídla SAK, každý, kto prispeje sumou 1 000 eur a viac, sa stane partnerom obnovy sídla SAK.
V marci 2025P SAK súhlasilo s uzatvorením zmluvy o termínovanom úvere, zmluvy o zriadení záložného práva na nehnuteľné veci a zmluvy o zriadení záložného práva na pohľadávky a iné práva so Všeobecnou úverovou bankou, a. s. s poverením pre predsedu komory podpísať všetky dokumenty vrátane návrhu na vklad záložného práva do katastra nehnuteľností. SAK môže čerpať investičný úver na financovanie a refinancovanie časti nákladov súvisiacich s rekonštrukciou do výšky 2 800 000 eur. Čerpanie je nastavené priebežne po splnení odkladacích podmienok na základe predložených faktúr na účet dodávateľa bez DPH alebo formou refundácie už uhradených faktúr na účet SAK po predložení faktúr spolu s dokladom o ich úhrade (všetky uhradené faktúry od začiatku rekonštrukcie). Dátum posledného čerpania je plánovaný 31. októbra 2025. Istina sa spláca priebežne ku koncu každého mesiaca na základe 180-mesačného splátkového kalendára s poslednou balónovou splátkou. Splatnosť je dohodnutá na 12 rokov s trojročnou fixnou úrokovou sadzbou vo výške 3,99 %.
Publikačná činnosť komory
Predsedníctvo komory pravidelne informuje advokátov o svojej činnosti. Študijnú, publikačnú, dokumentačnú a informačnú činnosť na tento účel zabezpečuje publikačný a mediálny odbor. Ťažiskom je vydávanie Bulletinu slovenskej advokácie, ktorého súčasť tvorí vestník s obsahom normatívnych uznesení predsedníctva komory.
Bulletin je recenzovaný odborný časopis pre právnu vedu a prax poskytujúci priestor na publikovanie odborných článkov a polemík na diskusiu. Komora ho vydáva a distribuuje aj v elektronickej podobe prostredníctvom osobitnej webovej stránky a tiež formou osobitného newslettera. Všetky vydania Bulletinu sú prostredníctvom webovej stránky komory dostupné aj širokej verejnosti.
Odborné príspevky na uverejnenie v Bulletine posudzuje redakčná rada, ktorá zasadá pravidelne podľa vopred určeného harmonogramu. Z každého zasadnutia je vyhotovená zápisnica, ktorá sa uverejňuje na webovej stránke komory.
Predsedníctvo komory už dlhšiu dobu uvažovalo o racionalizačných opatreniach v súvislosti s vydávaním printovej verzie Bulletinu s prihliadnutím na finančné a environmentálne aspekty. P SAK pripravilo dopadovú štúdiuv nadväznosti nasúčasný stav distribúcie periodika, inzerciu, odbornú a obsahovú časť a možné alternatívy racionalizácie na príjmovej a výdavkovej strane pri prechode na elektronickú formu pri zachovaní statusu recenzovaného právnického časopisu s tým, že ušetrené prostriedky by bolo možné použiť na zlepšenie informačných kanálov v online priestore v prospech advokátov a advokátskych koncipientov. P SAK v snahe zvýšiť dostupnosť Bulletinu pre širokú odbornú verejnosť a právnu prax súhlasilo so zachovaním periodicity a tlačenej formy časopisu v I. polroku 2022 so zámerom postupne popularizovať a šíriť odborné články aj v elektronickom svete, a tak zvýšiť spoločenský dosah časopisu. SAK priebežne podrobne informovala advokátov o pripravovaných zmenách a pripravil kampaň na získanie ich spätnej väzby s tým, že budú mať možnosť prejaviť záujem o printovú formu stavovského časopisu. Advokáti si mohli zvoliť doručovanie tlačeného alebo iba elektronického periodika podľa vlastného výberu. Elektronicky komora doručuje Bulletin všetkým advokátom a koncipientom. Takto je zachované jeho nákladovo efektívne doručovanie všetkým členom. Lepšie elektronické publikovanie odborných článkov zároveň umožňuje ich jednoduchšie šírenie (zdieľanie), čím sa vytvárajú podmienky na ďalší rast významu časopisu a nové možnosti publikovania. V kontexte týchto zmien P SAK rozhodlo o úprave periodicity na šesť riadnych čísel ročne (s možnosťou vydania mimoriadneho čísla podľa potreby). V súčasnosti je printový náklad (na základe dopytu členov o zasielanie printových vydaní) schválený na úrovni 1 500 výtlačkov.
Redakčná rada každoročne vyhlasuje publikačnú súťaž pre študentov právnických fakúlt, advokátskych koncipientov a mladých advokátov do 35 rokov. Ceny sa zvyčajne udeľujú na novoročnom stretnutí právnikov, ktoré sa však v januári 2022 nemohlo pre pandemickú situáciu uskutočniť, preto boli ceny za rok 2021 výhercom odoslané poštou.
SAK v spolupráci s Ligou za duševné zdravie od januára 2021 realizovala projekt Advokáti proti násiliu, ktorý bol priebežne prezentovaný v Bulletine s výzvou pre advokátov na pripojenie sa k projektu. V Bulletine boli zároveň uverejňované odborné články o obetiach násilia a rady pri poskytovaní pomoci.
SAK v rámci vydavateľskej činnosti zabezpečila vydanie Predpisov slovenskej advokácie (so stavom k 11. júnu 2021). V spolupráci s disciplinárnym oddelením boli spracované ďalšie časti Zbierky disciplinárnych rozhodnutí SAK za roky 2020 – 2021 a 2022 – 2023.
Advokát JUDr. Peter Kerecman, PhD. sa podujal na úlohu predstaviť advokáta verejnosti aj očami umenia. SAK vydala jeho knihu Poviedky o advokátoch a spravodlivosti, ktorá prináša výber poviedok slovenských autorov tematicky viazaných na postavu a prácu advokáta.
Na základe podpísanej dohody o spolupráci SAK s EPI poskytuje SAK každý mesiac po vydaní Bulletinu odborné príspevky na uverejnenie na webovej stránke EPI.
SAK zabezpečuje aj dodávku všetkých publikácií vydaných komorou, o ktoré advokáti požiadajú.
V roku 2017 predsedníctvo komory prijalo uznesenie o symboloch komory, ktorými v tom čase boli erb, vlajka a pečiatka, kolana predsedu komory a slávnostný talár. V roku 2022 medzi symboly zaradilo aj komorovú hymnu. Pracovná komisia pre históriu advokácie po starostlivej úvahe vybrala skladbu Slovenské spievanky autora Dr. Štefana Fajnora, advokáta, politika a jedného z najvýznamnejších hudobných skladateľov spomedzi advokátov. Skladbu upravil do hymnickej podoby hudobný skladateľ Peter Javorka. Hymna bola po prvý raz slávnostne uvedená na novoročnom stretnutí právnikov v januári 2023 v živom podaní komorného súboru ARTE PRO ARTE. Na novoročnom stretnutí sa zúčastnili aj pravnuk Dr. Fajnora doc. RNDr. Vladimír Fajnor, CSc. a pravnučka PaedDr. Gordana Daxnerová, ktorá sa profesionálne venuje hudbe ako učiteľka hudby a významnou mierou sa pričinila o výber predlohy advokátskej hymny. Advokátska hymna otvára vybrané podujatia organizované SAK.
Rok 2024 bol pre Bulletin mimoriadny, vstúpil do jubilejného 30. ročníka. Program prvej oficiálnej časti novoročného stretnutia právnikov bol venovaný práve tejto udalosti. JUDr. Kerecman, PhD. v BSA 1/2024 zrekapituloval 30 rokov existencie Bulletinu, spomienkami prispeli aj členovia redakčnej rady. Obálka celého ročníka BSA 2024 obsahovala emblém s rokmi 1994 – 2024.
Na novoročnom stretnutí právnikov v januári 2025 mali prítomní možnosť neformálne diskutovať a nahliadnuť do propagačného materiálu k 80. výročiu Slovenského národného povstania s názvom Odvaha a dilema obhajcov v procese proti civilným vodcom SNP, v ktorom siSAK pripomenula povstanie uverejnením textu o trestnom konaní proti civilným vodcom SNP.
SAK vydala brožúrku s výsledkami prieskumu, ktorý pre ňu spracoval a realizoval DEKK Inštitút. Jeho cieľom bolo lepšie porozumieť postojom advokátskej obce so zameraním na otázky dôveryhodnosti a prestíže advokátskeho stavu a na advokátsku etiku. Zároveň skúmal názory členov na úlohu advokátskeho povolania a advokátskej komory. Advokátky a advokáti boli o výsledkoch prieskumu osobitne informovaní v komunikačných prostriedkoch komory.
Mediálna prezentácia komory a komunikácia smerom k členskej základni
SAK je nezávislá samosprávna organizácia, čo v oblasti komunikácie implikuje potrebu primárneho zamerania na jej členov – advokátov a v potrebnej miere aj na koncipientov ako budúcich kolegov. Zámerom je posilnenie kolegiality, spolupatričnosti, odbornej výmeny a stavovskej hrdosti.
Nezávislé postavenie samosprávnej organizácie musí v plnej miere zohľadňovať aj akákoľvek externá komunikácia, ktorej cieľom je podpora dobrého mena advokácie, osvetová činnosť vo vzťahu k nezastupiteľným úlohám advokácie v systéme právneho štátu a v širšom vnímaní aj obhajoba základných princípov právneho štátu. Základom externej komunikácie je pravdivé, komplexné a včasné informovanie o najdôležitejších aktivitách komory pri rešpektovaní jej nezávislého postavenia a všetkých dotknutých advokátskych predpisov.
Koordinačnú a podpornú funkciu v oblasti komunikácie plní kancelária komory prostredníctvom publikačného a mediálneho odboru. Jeho úlohou je zabezpečiť objektívne a pravdivé informovanie o aktivitách komory vo vzťahu k verejnosti, médiám aj dovnútra advokátskeho stavu. Túto úlohu odbor plnil v priamej koordinácii s predsedníctvom komory, resp. predsedom komory a ďalšími orgánmi komory, ktorým poskytuje súčinnosť pri prezentovaní výsledkov ich práce.
Formy komunikácie
Okrem Bulletinu slovenskej advokácie a rozsiahlej publikačnej činnosti, ktorá je popísaná v samostatnej časti správy, je ťažisko komunikácie sústredené do elektronických nástrojov – webové stránky, elektronické newslettre a podporne sociálne siete.
O vybraných dôležitých témach informuje komora prostredníctvom priamych e-mailov distribuovaných všetkým členom. V 2. polovici roka 2023 bola táto forma informovania modernizovaná vytvorením elektronického Newslettera slovenskej advokácie, ktorý sa distribuuje celoslovensky spravidla dva až trikrát mesačne (v súvislosti s informovaním o Konferencii advokátov 2025 bola frekvencia vyššia) a podľa potreby aj regionálne. Prehľad elektronických newsletterov slovenskej advokácie je dostupný na linke https://info.sak.sk/newsletter/prehlad-publikovanych-nl-slovenskej-advokacie/.
Komora v rámci elektronickej komunikácie s verejnosťou a vlastnými členmi využíva profily na sociálnych sieťach (najmä Facebook a LinkedIn). V rámci sociálnych sietí je prioritnou platforma LinkedIn, kde má profil SAK viac ako 4 500 sledovateľov, ktorých okrem advokátok a advokátov tvoria aj ďalší právni profesionáli. Ide o úspešný profil, prostredníctvom ktorého možno účinne komunikovať s relevantnou cieľovou skupinou.
Podporne SAK využíva aj platformu Facebook. V prípade verejného profilu došlo k zmene názvu pôvodne kampaňovej stránky Advokáti na vašej strane na Slovenská advokátska komora – Slovak Bar Association. Ako ďalší podporný nástroj informovania členskej základne slúžia aj skupiny pre advokátov/advokátky a koncipientov/koncipientky (viac ako 850 členov) na Facebooku. Ide o uzatvorené skupiny, ktoré nie sú určené na verejné informovanie.
Obsah komunikácie
Základnou axiómou komunikácie komory bolo a je pravdivé informovanie v súlade so zákonom a internými predpismi definovanými úlohami komory, teda dôsledné rešpektovanie nezávislého a samosprávneho postavenia SAK. Ďalšie pravidlá komunikácie sú podrobnejšie popísané v dokumente Základné princípy komunikácie Slovenskej advokátskej komory, ktorého aktualizované znenie prerokovalo P SAK v januári 2024.
Vybrané základné princípy komunikácie podľa uvedeného dokumentu sú nasledovné:
- Všetky mediálne výstupy v mene komory musia dôsledne reflektovať skutočné pozície SAK a jej poslanie (v súlade so zásadami zákona o advokácii a princípmi zakotvenými v pozičnom dokumente schválenom konferenciou advokátov) a podliehať internému konzultačnému a schvaľovaciemu procesu.
- Vytváranie pozitívneho vnímania SAK ako inštitúcie medzi jej členmi sa dosahuje primárne kompetentným výkonom vlastných funkcií SAK. Interná a externá komunikácia majú v tomto ohľade podpornú funkciu.
- Mediálna politika SAK má slúžiť prioritne na presadzovanie profesijných hodnôt advokácie a princípov komory pri realizácii jej strategických cieľov.
Profesionálna reaktívna komunikácia spočíva v kompetentnom servise pre médiá a v podpore obrazu profesionality inštitúcie a dôležitosti advokácie.
Kolegiálne prieskumy SAK
- Slovenská advokátska komora v záujme posilnenia poznatkovej bázy uskutočňuje podľa potreby anonymné kolegiálne prieskumy medzi svojimi členmi. Výsledky týchto prieskumov pomáhajú vytvárať dátovú bázu potrebnú na prijímanie pozícií v jednotlivých oblastiach a slúžia aj ako cenný podporný argument pre aktivity komory pri ochrane nezávislej advokácie. Ďakujeme všetkým kolegyniam a kolegom, ktorí si nachádzajú čas aj na túto kolegiálnu podporu našich spoločných aktivít.
- V sledovanom období komora prostredníctvom prieskumov získala dáta pre ďalšiu diskusiu o reforme súdnej mapy, ktorá ako téma dominovala aj na viacerých legislatívnych a zahraničných fórach zameraných na prístup k spravodlivosti, kvalitu rozhodovania a právny štát. SAK v reakcii na obavy odbornej verejnosti ohľadom rozsahu prvého návrhu reformy súdnej mapy zrealizovala pôvodne kolegiálny prieskum v novembri 2020 ohľadom predpokladaných dopadov novely na prístup k súdom, prístup k advokátovi a na advokátsku prax. K realizácii druhého prieskumu sa pristúpilo po uplynutí ôsmych mesiacoch účinnosti novej súdnej sústavy vo februári 2024. Slovenská advokátska komora sa rozhodla vychádzať z rovnakých otázok, aké boli položené v prvom prieskume s cieľom dospieť k porovnateľným záverom. Zároveň bol prieskum obohatený o nové otázky, ktoré pomohli doplniť získané dáta. Do prieskumov sa zapojilo 345 a 187 respondentov.
- Druhou veľkou témou v sledovanom období boli postupy orgánov činných v trestnom konaní. Zámerom bolo spracovať poznatkový index, ktorý by poskytol predsedníctvu SAK informácie o skúsenostiach obhajcov a postupoch orgánov činných v trestnom konaní s ohľadom na narastajúce znepokojenie odbornej verejnosti ohľadom praxe OČTK v súvislosti s výkonom väzby. Prvý prieskum bol realizovaný v apríli 2021, druhý v septembri 2023. Do prieskumov sa zapojilo 71 a 110 respondentov.
- Predsedníctvo ďalej v júli 2024 oslovilo členov so žiadosťou o vyplnenie krátkeho prieskumu, ktorého cieľom bol zber podkladov na vyhodnotenie Metodiky pre výpočet výživného rodičov k deťom z februára 2024, ktorú komora pripomienkovala a závery prieskumu o praktických skúsenostiach s metodikou komunikovala ministerstvu spravodlivosti. Do prieskumu sa zapojilo 112 členov SAK.
- Koncom októbra 2024 sme advokátom a advokátkam adresovali prosbu o vyplnenie anonymného prieskumu, ktorý pre Slovenskú advokátsku komoru exkluzívne realizoval DEKK Inštitút a výsledky boli v decembri 2024 vo forme štúdie publikované pod názvom Dôveryhodnosť, prestíž a etika advokátskeho stavu na Slovensku. Prieskum vyplnilo 363 kolegýň a kolegov. Úprimne všetkým ďakujeme, že si našli čas a pomohli vytvoriť zrkadlo nášho vnímania advokácie. Prieskum potvrdil, že advokácia nie je iba profesia, ale je to povolanie s vyššou spoločenskou misiou, ktoré má prispievať k vyššej spravodlivosti v spoločnosti, pričom s vyššou spoločenskou zodpovednosťou povolania prirodzene narastá dôležitosť jeho etického výkonu.
- S ohľadom na rozmach využívania umelej inteligencii vo všetkých odvetviach života a pozičný dokument SAK k umelej inteligencii z 26. júna 2024 sme uskutočnili začiatkom roka 2025 anonymný prieskum medzi členmi SAK o využívaní nástrojov umelej inteligencie. Do prieskumu sa zapojilo 250 kolegýň a kolegov. Závery boli použité ako podklad pre diskusiu pri okrúhlom stole najvyšších predstaviteľov justície o AI v justičných povolaniach.
- Nad rámec interných prieskumov sa členovia SAK zapojili do prieskumu CCBE o ohrozujúcom správaní a agresii voči advokátom. Do prieskumu sa zapojilo 41 advokátov. Výsledky prispeli k horizontálnej správe CCBE o stave problematiky v krajinách EÚ.
Medzinárodné vzťahy
Slovenská advokátska komora v uplynulých rokoch pokračovala v posilňovaní medzinárodnej spolupráce a zahraničných vzťahov. Vďaka zahraničným vzťahom s advokátskymi komorami a medzinárodnými inštitúciami komora získava informácie o dianí na poli advokácie v susedných štátoch, v regióne, v Európskej únii a na globálnej úrovni. Ide o javy politické, ekonomické, sociálne, kultúrne, vedecké a ďalšie, ktoré existujú a rozvíjajú advokáciu. V dnešnej dobe, kedy vývoj naberá veľmi rýchle obrátky, sú vzťahy a informácie nenahraditeľné. Správne nastavenie zahraničných aktivít prináša benefity pre každého advokáta, ktorý tak získava prístup k vzdelávacím podujatiam a projektom s európskym rozmerom v úzkej spolupráci so susednými a partnerskými advokátskymi komorami, ponúka cezhraničný networking a osvedčené postupy v praxi. Zároveň sa komora aktívne zasadzuje za ochranu pilierov advokácie nielen na národnej, ale aj na európskej úrovni vo vzťahu k európskym inštitúciám.
V rámci rozdelenia pôsobnosti medzi členmi P SAK po konferencii advokátov v roku 2021 bola agenda medzinárodných vzťahov opätovne zverená podpredsedovi doc. JUDr. Ondrejovi Laciakovi, PhD. K čiastočnej zmene došlo v personálnom zložení pracovnej skupiny pre zahraničné vzťahy, ktorá od roku 2005 funguje ako poradný orgán P SAK. Funkciu predsedu vykonával naďalej doc. JUDr. Ondrej Laciak, PhD., členmi boli Mgr. Michal Bužek, JUDr. Katarína Čechová, JUDr. Ing. Zuzana Hnátová, LL.M., Mgr. Marek Holka, JUDr. Ing. Miroslav Chlipala, PhD., LL.M., Mgr. Gabriela Kubicová, Mgr. Marek Laca, Mgr. Tomáš Rybár, JUDr. Margareta Sovova a JUDr. Juraj Veverka. Členovia pracovnej skupiny si zasluhujú vďaku za čas, ktorý venovali medzinárodným vzťahom SAK z vlastnej iniciatívy aj na podnet komory.
Ťažiskom v oblasti medzinárodných vzťahov je dlhodobo účasť SAK na aktivitách CCBE. Delegáciu SAK vedie od roku 2012 Mgr. Bužek. CCBE umožňuje rozvíjať vzťahy so všetkými advokátskymi komorami v Európe a uľahčuje sledovanie a pripomienkovanie európskej legislatívy. Úspechom slovenskej advokácie bolo vymenovanie doc. JUDr. Laciaka, PhD. na post predsedu výboru CCBE pre trestné právo. Pozíciu zastával v troch dvojročných obdobiach od roku 2019 do konca februára 2025. Doc. JUDr. Laciakovi, PhD. ďakujem za aktívnu reprezentáciu SAK na pôde CCBE a za odborný prínos v oblasti pripomienkovania európskeho trestného práva. V rámci CCBE sa SAK zúčastňuje na aktivitách viacerých výborov, okrem iného výboru pre trestné právo, ľudské práva, deontológiu, vzdelávanie advokátov, právo informačných technológií, budúcnosť advokácie, voľný pohyb advokátov a prístup k spravodlivosti.
Okrem CCBE sa Slovenská advokátska komora dlhodobo angažuje prostredníctvom svojich zástupcov v nasledovných medzinárodných organizáciách: Medzinárodná advokátska komora(IBA), kde SAK zastupovala JUDr. Čechová, aktívne v orgánoch IBA vystupovali JUDr. Sovova a Mgr. Kubicová, Medzinárodná asociácia mladých advokátov (AIJA), kde národnými koordinátormi v sledovanom období boli Mgr. Holka a Mgr. Lukáš Michálik, a Európska komora obhajcov (ECBA), na podujatiach ktorej sa pravidelne zúčastňoval doc. JUDr. Laciak, PhD. ako člen poradného výboru ECBA. Úspechom slovenskej advokácie bolo zvolenie Mgr. Rybára za tajomníka AIJA na obdobie dvoch rokov. Všetkým patrí poďakovanie za výnimočné reprezentovanie slovenskej advokácie na pôde medzinárodných organizácií organizácie.
Regionálna spolupráca sa upevňuje na každoročnom stretnutí predsedov advokátskych komôr strednej a východnej Európy, ktoré na rotačnom princípe organizuje vždy jedna z komôr Rakúska, Maďarska, Poľska, Česka, Chorvátska, Slovinska, Nemecka a Slovenska. Tradícia podujatia siaha do začiatku 90. rokov a je stále miestom aktívnej výmeny informácií a vzájomnej podpory.
Najbližším partnerom SAK je nepochybne Česká advokátska komora (ďalej aj „ČAK“). Obe komory spája spoločná história, jazyk a právne predpisy. Orgány ČAK a SAK sa pravidelne raz ročne stretávajú na spoločnom zasadnutí, ktoré je výbornou platformou na diskusiu o vývoji legislatívneho procesu a o novinkách z internej komorovej praxe, ako aj zdrojom vzájomnej inšpirácie a nepochybne priestorom na udržiavanie nadštandardných kolegiálnych vzťahov.
Spolu s ČAK sa SAK zúčastňuje na Nemecko-česko-slovenskom advokátskom fóre, ktoré sa koná na rotačnom princípe v niektorej z partnerských krajín so zameraním na cezhraničnú spoluprácu prevažne nemecky hovoriacich advokátov. V roku 2023 ČAK iniciovala obdobnú platformu s Rakúskou advokátskou komorou, pričom SAK tento zámer podporila a dve zrealizované konferencie našli medzi slovenskými advokátmi dobrú odozvu. V spolupráci s ČAK pokračovala SAK aj v organizácii seminára o americkom práve s lektormi z John Marshall Law School z Chicaga pre slovenských a českých účastníkov.
Zástupcovia SAK podporovali dlhodobo blízke vzťahy s maďarskou advokáciou účasťou na podujatiach Maďarskej advokátskej komory.
Rovnako dôležitým partnerom je Rakúska advokátska komora. Zástupcovia SAK sa pravidelne zúčastňujú vo Viedni na významnom podujatí s dlhou tradíciou, ktoré nesie názov Európska prezidentská konferencia a zameriava sa na problematiku právneho štátu.
SAK každý rok realizuje výberové konanie na obsadenie jedného miesta stážistu v rámci spolupráce s Deutsche Stiftung. Už viac ako dve dekády tak sprostredkúva dvojmesačné stáže, ktoré majú teoretickú časť v podobe prednášok aj praktický rozmer v podobe aktívnej práce v nemeckej advokátskej kancelárii. Takisto pokračovalo sprostredkovanie frankofónnej a anglofónnej stáže v Paríži, ktorú organizuje Parížska advokátska komora. SAK je hrdá na to, že slovenskí uchádzači boli vždy úspešní a dostali sa do úzkeho kruhu vybratých účastníkov.
Od roku 2018 SAK podporuje advokátskych koncipientov a mladých advokátov aj formou finančnej pomoci na čiastočnú úhradu nákladov. V sledovanom období P SAK v tomto zámere pokračovalo. Podpora má podobu zapojenia sa do projektov financovaných zo strany EÚ so zameraním na vzdelávanie advokátskych koncipientov a mladých advokátov.
SAK pokračovala v spolupráci s Akadémiou európskeho práva (ERA) a Nadáciou európskych advokátov (ELF). Slovenskí koncipienti sa úspešne zúčastnili ďalších ročníkov Young European Lawyers Contest a Young European Lawyers Academy a mladí advokáti mali možnosť vycestovať na dva týždne na stáž v zahraničnej advokátskej kancelárii v rámci projektu LAWYEREX 2.
Je potešiteľné, že spolupráca aktívne pokračovala aj vo vzťahu k Rade Európy. Vzdelávací program HELP (Human Rights Education for Legal Professionals) ponúka členom SAK trojmesačné kurzy na rôzne témy. V sledovanom období sa uskutočnili kurzy o ochrane žien pred domácim násilím (v spolupráci s ČAK), o etike v právnických profesiách, o azyle a ľudských právach, o športovom práve, o kybernetickej kriminalite a o elektronických dôkazoch (v spolupráci s Bulharskou advokátskou komorou).
Pri schvaľovaní účasti na podujatiach organizovaných na medzinárodnej pôde kládlo P SAK dôraz na ich prínos pre slovenskú advokáciu, ktorý spočíva najmä v možnosti sledovať aktuálne problémy rezonujúce v európskom alebo medzinárodnom priestore, presadzovať záujmy advokátov vo vzťahu k európskym inštitúciám a monitorovať legislatívny vývoj, ktorý by mohol mať dosah či odraz aj v podmienkach Slovenskej republiky.
Nie je možné menovite spomenúť všetky podujatia so zahraničným prvkom, na ktorých komora od ostatnej konferencie advokátov participovala, ale možno konštatovať, že spätná väzba od členov bola veľmi pozitívna. Aktivity s medzinárodným prvkom čiastočne poznačila pandémia COVID-u, ktorá niektorým iniciatívam takpovediac „zatiahla brzdu“, inde zase posilnila dištančné aktivity, napr. webináre Nadácie európskych advokátov, ktoré sa tešili narastajúcej účasti slovenských advokátov.
Záverom možno opätovne konštatovať, že Slovenská advokátska komora je uznávanou národnou komorou v zahraničí. Jej názory prezentované na rôznych medzinárodných podujatiach sú náležite vypočuté a rešpektované a zahraničné aktivity prinášajú ovocie v podobe podpory, potrebných informácií a spolupráce zahraničných partnerov.
Činnosť Rozhodcovského súdu Slovenskej advokátskej komory
V roku 2016 P SAK rozhodlo o obnovení činnosti Rozhodcovského súdu Slovenskej advokátskej komory (ďalej aj „RS SAK“). Jeho vznik bol odpoveďou na dopyt po nezávislom a profesionálnom rozhodovaní obchodných sporov podľa vzoru renomovaných zahraničných inštitúcií. V ďalších rokoch sa súd pevne etabloval v domácej právnej praxi a postupne si získaval dôveru účastníkov právnych vzťahov. Vďaka tímu kvalitných arbitrov a zázemiu najväčšej právnickej stavovskej inštitúcie dnes RS SAK predstavuje kvalitnú alternatívu činnosti všeobecných súdov.
V kalendárnom roku 2024 bol zaznamenaný významný medziročný nárast začatých sporov a zvýšenie ich hodnoty. Rozhodcovský súd od obnovenia činnosti a postupného nápadu prvých sporov v roku 2017 do súčasnosti úspešne viedol viac ako 110 rozhodcovských konaní. Ani jeden z rozsudkov v týchto konaniach dosiaľ nebol úspešne napadnutý v konaní o jeho zrušenie, čo je dôkazom vysokej kvality rozhodovacej činnosti RS SAK (podľa prieskumu SAK medzi svojimi členmi ešte z roku 2021 je RS SAK najodporúčanejšou domácou arbitrážnou platformou v SR).
V uplynulých štyroch rokoch pokračovalo rozširovanie využívania rozhodcovských doložiek RS SAK, ktoré podľa poznatkov z aplikačnej praxe pomáhajú účinne predchádzať vzniku sporov, resp. prípadné spory spravodlivo a efektívne riešiť.
Priemerná dĺžka ukončených konaní sa dlhodobo pohybuje okolo štyroch mesiacov (od doručenia návrhu po vydanie rozhodcovského rozsudku, resp. uznesenia o zastavení rozhodcovského konania). Rozhodcovský súd SAK tak predstavuje plnohodnotnú možnosť efektívneho a spravodlivého riešenia obchodných sporov podľa moderných pravidiel, navyše časovo efektívne.
RS SAK počas celého obdobia podporoval rozšírenie používania jeho rozhodcovskej doložky, ktorá sa každým rokom čoraz viac udomácňuje v podnikateľskej a v právnej praxi. Rozhodcovské doložky tvoria súčasť zmlúv, ktorých stranami sú významné obchodné spoločnosti z oblasti priemyslu, stavebníctva, energetiky či médií. Okrem primárnej funkcie vedenia rozhodcovských konaní súd pokračoval aj v aktivitách zameraných na podporu používania rozhodcovského konania ako vhodnej alternatívy k všeobecným súdom a rozvoja rozhodcovského povedomia v Slovenskej republike. Súčasťou týchto aktivít je organizácia pravidelných seminárov, konferencií a rozvíjanie medzinárodných partnerstiev.
RS SAK vedie jeho predsedníctvo. S účinnosťou od 1. mája 2024 P SAK zvolilo za nových členov Predsedníctva RS SAK JUDr. Ľudovíta Mičinského, MCIArb (predseda), JUDr. Miriam Galandovú, LL.M. (podpredsedníčka) a JUDr. Miroslava Németha (člen predsedníctva). Vo funkcii nahradili členov predsedníctva JUDr. Karola Šišku (predseda), Mgr. Romana Prekopa a Mgr. Martina Magála (†), ktorí funkcie vykonávali nepretržite od obnovenia činnosti RS SAK v roku 2016. Administratívnu činnosť RS SAK zabezpečuje tajomník Mgr. Pavol Kubík v spolupráci s kanceláriou komory.
Súd o svojej činnosti podrobne informuje v každoročných správach o činnosti, ktoré sú publikované na webovej stránke info.sak.sk/sud.
Aktivity SAK smerujúce proti pokútnictvu
Komora sa v sledovanom období aktívne zasadzovala o podporu riešení prostredníctvom advokácie ako odbornej služby spojenej so zodpovednosťou a poistením a zvádzala boj s pokútnictvom na trhu právnych služieb ako nezákonným poskytovaním právnych služieb. Aktivity možno rozdeliť na represívne a preventívne. Represívne ustanovenia môžu ísť cestou trestného alebo správneho postihu, preventívne usilujú napr. o posilnenie povinného právneho zastúpenia advokátom, podmienky komunikácie cez elektronickú schránku, zaručenej konverzie a pod. Nepriamo sem spadajú všetky aktivity SAK smerujúce k zvyšovaniu povedomia o advokácii a výhodách kvalitnej právnej služby, zvýšenie povedomia o rizikách pokútnictva, informovanie širšej verejnosti, organizácia Dňa bezplatného právneho poradenstva v rámci Dňa advokácie a súvisiaca mediálna kampaň.
Komisia SAK pre ochranu spotrebiteľov právnych služieb, založená v roku 2015 ako poradný orgán Predsedníctva SAK, si naďalej plnila úlohu odhaľovať, zisťovať a dokumentovať nekalosúťažné konania rôznych subjektov pôsobiacich na trhu právnych služieb.
SAK po iniciovaní a podpore návrhu úpravy trestného činu v § 251 Trestného poriadku, ktorý ustanovil, že neoprávneného podnikania sa osoba dopúšťa aj tým, že poskytuje bez odbornej kvalifikácie služby alebo vykonáva iné odborné činnosti, ktoré podľa zákona môže vykonávať len ten, kto má odbornú spôsobilosť, pokračovala v podávaní trestných oznámení na základe získaných podnetov.
Komora v rokovaniach s predkladateľmi zákonov v pripomienkovom konaní a v rámci pracovných skupín Ministerstva spravodlivosti SR presadzovala normatívne zmeny smerujúce k posilneniu právomocí advokátov v oblastiach, ktoré vyžadujú odbornú spôsobilosť (napr. konanie vo vzťahu k obchodnému registru, procesné opatrovníctvo).
Na riziká pokútnictva SAK upozorňuje pri každom relevantnom legislatívnom návrhu, vrátane reformy súdnej mapy a ďalších.
Predsedníctvo komory tému pokútnictva otvára každoročne na regionálnych stretnutiach so zástupcami krajských súdov a krajských prokuratúr. Komora súdy žiada nepripúšťať pokútnikov na súdne konanie a prokuratúru vyzýva na stíhanie tohto trestného činu nedovoleného podnikania.
Vo vzťahu k mladšej generácii SAK spustila projekt pravidelných diskusií advokátov so žiakmi základných a stredných škôl, ktorých cieľom je zvyšovať právnu gramotnosť, vysvetľovať žiakom zmysel advokátskeho povolania v kontexte právneho štátu a rozdiel medzi kvalifikovanou právnou službou a neodborným postupom. Do projektu sa zapojilo 60 advokátok a advokátov a diskusie majú vysoko pozitívnu spätnú väzbu zo strany žiakov a učiteľov.
Nadácia slovenskej advokácie
Nadácia slovenskej advokácie od svojho reštartu v roku 2019 sa aktívne ponorila do početných aktivít s poslaním spájať a budovať spolupatričnosť advokátov zo všetkých regiónov Slovenska na pomoc ľuďom v núdzi.
V sledovanom období sa Nadácia okrem iného zamerala na podporu zdravotníkov a záchranárov počas pandémie COVID-19, osvetu v školách formou prednášok o advokácii a práve, edukačné prednášky o prevencii rakoviny prsníka v spolupráci s alianciou „Nie rakovine“, charitatívne vecné dary sociálne slabším rodinám, zariadeniam sociálnych služieb pre rodiny či seniorov, zdravotníckym zariadeniam, ale aj detským domovom a školám, zbierku pre Červené nosy Clowndoctors a finančnú zbierka pre projekt „Biela pastelka“ na podporu ľudí s ťažkým zrakovým postihnutím, spoluprácu s nadáciou Úsmev ako dar, finančnú podporu monodrámy „Milada“ na doskách SND o osude právničky Milady Horákovej, organizáciu divadelného predstavenie pre deti v rusínskom jazyku v Humennom či výtvarnú súťaž pre deti advokátov na advokátske témy.
V dlhodobým projektom Nadácie patril projekt „Stážista“, ktorého cieľom bola konkrétna a adresná finančná pomoc kolegyniam a kolegom advokátom – ukrajinským odídencom. Mesačné stáže pre ukrajinské advokátky v slovenských advokátskych kanceláriách so štipendiom vo výške 500 EUR mali za cieľ pomôcť nadviazať spoluprácu s advokátmi na Slovensku a prečkať prvotné mesiace neistoty poskytovaním odbornej pomoci odídencom v oblasti ukrajinského práva, v otázkach práv a povinností odídencov na Slovensku v ich rodnom jazyku. Celkovo sa podarilo dohodnúť 63 stáží.
Nadácia tiež podporila projekt LAWYEREX pre mladých advokátov uchádzajúcich sa o stáž v advokátskych kanceláriách v inom členskom štáte EÚ.
Advokáti pomáhali a pomáhajú. S ich pomocou Nadácia slovenskej advokácie šíri dobré meno advokácie.
Na záver by som rád zopakoval a vyzdvihol nenahraditeľnú črtu našej komory, ktorou je skutočnosť, že sme dôsledne nezávislou a apolitickou organizáciou. Združujeme členov, ktorí môžu mať a aj majú na rôzne odborné a celospoločenské otázky odlišné názory. Ako komora si vážime všetky legitímne postoje našich členov a podporujeme otvorenú a vecnú odbornú diskusiu o kľúčových témach. Prirodzenou súčasťou advokácie je aj to, že advokáti a advokátky stoja spolu s klientmi na opačných stranách mnohých sporov. O to dôležitejšie je, aby sme vždy zostali jednotní v otázkach ochrany slobodného a nezávislého charakteru advokácie a aby sme si vždy boli vedomí našej zodpovednosti za systém ochrany práv.
S úctou a kolegiálnym pozdravom
JUDr. Martin Puchalla, PhD.
predseda Slovenskej advokátskej komory