AIJA (Association Internationale des Jeunes Avocats – International Association of Young Lawyers) je celosvetová asociácia mladých právnikov vo veku do 45 rokov. Venuje sa organizovaniu vzdelávacích seminárov a networkingových stretnutí, ponúka prednášky na odborné témy zo všetkých právnych odvetví, no svoje nezastupiteľné miesto majú aj otázky osobného rozvoja, soft skills a manažmentu advokátskej kancelárie. Členstvo v AIJA ponúka vzdelávací program, medzinárodnú sieť advokátov, prístup k odborným materiálom a zľavnené registračné poplatky. Zároveň je príležitosťou zažiť tzv. „AIJA spirit“ – budovanie spolupráce a priateľstva v medzinárodnom prostredí v neformálnej atmosfére mladých právničiek a právnikov. Slovenská advokátska komora je kolektívnym členom AIJA.
Mgr. Marek Holka je členom AIJA od roku 2017. Už niekoľko rokov reprezentuje slovenskú advokáciu na podujatiach AIJA ako národný zástupca AIJA pre Slovensko, je členom viacerých komisií AIJA – Antitrust, Corporate and M&A, Healthcare and Life Sciences, T. R. A. D. E. – Trade, Retail, Agency, Distribution, E-commerce). Pôsobí ako partner v advokátskej kancelárii Čechová & Partners.
Čo Vás priviedlo k rozhodnutiu stať sa členom AIJA?
Členom AIJA som sa stal v duchu tradície v našej kancelárii, keďže kolega Tomáš Rybár je dlhoročným členom a aktuálne dokonca ako prvý slovenský advokát zastáva funkciu generálneho tajomníka AIJA. Zároveň klientela našej advokátskej kancelárie je previazaná so zahraničím a rozvíjanie vzťahov s kolegami v iných krajinách je nevyhnutné pre moju prácu. Nielen z hľadiska odporúčaní a networkingu, ale aj z hľadiska sledovania trendov v advokácii, aby sme držali krok s tým, ako fungujú kancelárie v iných kútoch sveta. Členom som sa stal v roku 2017, keď sa konal seminár AIJA v Bratislave a mal som možnosť byť súčasťou organizačného tímu.
V čom je AIJA unikátna?
AIJA je jednou z globálnych advokátskych organizácií popri IBA, ABA či UIA, ale jej osobitosť tkvie v tom, že je ako jediná zameraná na advokátov a právnikov do 45 rokov. Jej cieľom je networking, vzdelávanie a zdieľanie know-how. Stanovením vekovej hranice je zabezpečené, že na pôde AIJA sa stretávajú generačne blízki právnici, ktorí sú vo svojich advokátskych kanceláriách často novo v pozícii partnerov, prípadne na partnerskú pozíciu čakajú, a môžu osobnostne a profesijne rásť a prenášať si túto skúsenosť do praxe v kancelárii. AIJA sa snaží motivovať aj študentov práva, ktorí sa môžu zúčastňovať na podujatiach AIJA za malý poplatok, pomáhať pri organizovaní seminárov či skúsiť šťastie v súťaži o najlepšiu video esej pod názvom BIFLA (Best International Future Lawyer Award).
Odborná činnosť AIJA sa realizuje na pôde vyše 20 pracovných komisií, z ktorých každá organizuje minimálne jeden seminár alebo konferenciu ročne. Medzi tri flagship podujatia patrí jarná a jesenná polročná konferencia a hlavne výročný kongres, na ktorom sa podieľajú všetky komisie a ponúka tak prierezové témy a nové trendy v advokácii spojené s digitalizáciou, umelou inteligenciou a manažmentom kancelárií – nové spôsoby komunikácie s klientom či odmeňovania. Napríklad témou septembrového kongresu v Madride je „Myslieť globálne – úloha medzinárodných právnikov vo svete hľadajúcom odpovede“. Akademický program sa bude týkať práva v medzinárodnom obchode, obrannom a bezpečnostnom priemysle, globálnych nerovností, technológií a energetickej transformácie.
Okrem komisií zameraných na jednotlivé právne odvetvia pôsobí v AIJA komisia SCILL (Skills, Career, Innovation, Leadership and Learning), ktorá je zameraná na rozvíjanie soft skills, manažérskych a osobnostných zručností advokátok a advokátov. Na vlajkových podujatiach organizuje sprievodné podujatia.
Ďalším špecifikom je, že členmi AIJA sú za zvýhodnených podmienok aj in-house právnici, takže okrem potenciálnych spolupracujúcich advokátov je na podujatiach možné stretnúť aj priamo klientov.
Sú témy, ktoré ponúka AIJA a na slovenskom trhu vzdelávania právnikov absentujú?
Myslím si, že v otázkach používania digitálnych prostriedkov informácie a trendy prichádzajú na Slovensko pomalšie. V tomto AIJA ponúka zaujímavú výmenu informácií a množstvo aktivít venuje témam spojených s digitalizáciou právnického povolania. Jednou z najzaujímavejších inovácií v právnom sektore je v súčasnosti legal tech alebo využívanie techniky na poskytovanie právnych služieb. Legal tech dnes už zďaleka neznamená len štandardné nástroje na výskum legislatívy a súdnych rozhodnutí či softvér na ukladanie a správu dokumentov, ale sofistikované nástroje, často na báze umelej inteligencie, na inteligentnú automatizáciu dokumentov. Ďalšou často diskutovanou témou je právny dizajn, čiže vizuálna komunikácia právneho obsahu. Klientsky orientovaný prístup k právnym službám vyžaduje, aby sme v advokácii používali inovatívne prostriedky komunikácie s klientmi. Budúce právničky a právnici by mali rozumieť aj grafickému dizajnu a príslušným online nástrojom, aby mohli svoje pracovné výstupy prezentovať svojim klientom 21. storočia. To zahŕňa nielen použitie grafických prvkov na prezentáciu výsledkov práce právnikov, ale aj presun celého právneho sektora online, napríklad vo forme inteligentných právnych zmlúv, ktoré sú vyjednávané, uzatvárané, vykonávané a vymáhané úplne online. V niektorých krajinách advokátske kancelárie zamestnávajú osoby, ktoré sa venujú len vizuálnej prezentácii obsahu, ktorý pripravia advokáti.
Pamätáte si Vaše dojmy z prvého výročného kongresu?
Prvé roky môjho členstva v AIJA boli poznačené pandémiou COVID-19, ktorá preniesla dianie AIJA do online priestoru. Síce bola AIJA v tomto smere veľmi aktívna, osobný kontakt chýbal. Preto najsilnejší zážitok som mal na výročnom kongrese AIJA v Zürichu v roku 2021, kedy bola eufória z osobného stretnutia umocnená tým, že svet sa po pandémii opäť postupne otváral. Skúsenosť zo stretnutia nielen s európskymi kolegami, ale aj členmi zo severnej a južnej Ameriky, Ázie či Afriky, bola neopakovateľná. Príjemnou tradíciou spojenou s výročným kongresom je tzv. home hospitality, kedy miestne advokátky a advokáti pozývajú menšie skupiny do 10 účastníkov na večeru k sebe domov a pripravia jedlo z miestnej kuchyne. Rád by som však dodal, že výborné odozvy od zahraničných kolegov mám vo vzťahu k semináru organizovanému v roku 2017 v Bratislave a členovia AIJA by sa určite radi na Slovensko vrátili.
Nie je účasť na podujatiach AIJA pre začínajúce advokátky a advokátov príliš nákladná?
Aby účasť nebola pre mladých nedostupná, poplatky sa zvyšujú so stúpajúcim vekom, preto je najlepšie začať sa zapájať do aktivít čo najskôr. Čím skôr si právnik zlepší svoje zručnosti, tým lepšie sa mu štartuje kariéra v advokácii a lepšie sa budujú vzťahy s inými členmi AIJA. Výdavok advokátskej kancelárie na registračný poplatok alebo cestovné náklady je hodnotná investícia do ľudí v advokátskej kancelárii, čo je v právnom odvetví asi najlepšia investícia, akú môže advokátska kancelária vynaložiť. Takáto investícia sa navyše násobne vráti nielen v podobe práce od zahraničných advokátskych kancelárii, ale v neposlednom rade aj v podobe odborného a osobnostného rastu.
Čo Vám osobne skúsenosť národného zástupcu priniesla?
Ako národný zástupca sa usilujem informovať, aj v spolupráci so SAK, členskú základňu o nadchádzajúcich podujatiach AIJA, priblížiť výhody členstva, organizovať lokálne networkingové aktivity – letné a vianočné stretnutia, odpovedať na otázky záujemcov. Zároveň zastupujem slovenskú advokáciu na pôde AIJA, kde medzi národnými zástupcami prebieha výmena informácií a osvedčených postupov. Som veľmi rád, že vynikajúca spolupráca so Slovenskou advokátskou komorou je považovaná na pôde AIJA za dobrý príklad pre iné krajiny.
Za úspech považujem aj nedávnu konferenciu v Belehrade, kde vystúpili traja rečníci zo Slovenska a podujatie malo výbornú spätnú väzbu. Členstvo v AIJA tak poskytuje aj príležitosť slovenským advokátom „zažiariť“ na zahraničnej scéne a podeliť sa o skúsenosti nadobudnuté v rámci svojho odborného zamerania so zahraničnými kolegami.
Aké podujatia AIJA v blízkej budúcnosti by ste odporučili?
Okrem výročného kongresu v Madride prvý septembrový týždeň by som rád odporučil napríklad viaceré semináre v októbri: na témy M&A pracovného práva v Istanbule, sporovej agendy nehnuteľností v Londýne či súťažného práva a právo duševného vlastníctva v Malage. V novembri sa uskutoční jesenná polročná konferencia v Luxemburgu, ktorej témou je ako globalizácia láka ekonomických hráčov a právnikov, aby hľadali inovatívne riešenia v zahraničných jurisdikciách, ktoré sú schopné uspokojiť nové potreby, ako aj nárast národných, regionálnych a medzinárodných regulácií, ktoré pretvárajú trh a obchodné modely. Informácie o všetkých podujatiach sú dostupné na webovej stránke AIJA, pričom členstvo v asociácii nie je podmienkou účasti na podujatiach.
SAK vďaka kolektívnemu členstvu v AIJA môže sprostredkovať na každé podujatie AIJA trom záujemcom znížený registračný poplatok. Dovoľujeme si týmto ponúknuť advokátkam a advokátom SAK, ktorí nie sú členmi AIJA, ale radi by sa zúčastnili na konkrétnom podujatí, využiť túto možnosť.
V prípade záujmu, prosím, kontaktuje odbor medzinárodných vzťahov SAK na e-mailovej adrese chladekova@sak.sk
Zoznam podujatí nájdete na http://www.aija.org/