Rozhodcovské konanie
Zriaďovateľom Rozhodcovského súdu je Slovenská advokátska komora ako nezávislá samosprávna organizácia, ktorá je najväčšou právnickou stavovskou organizáciou v Slovenskej republike.
Rozhodovanie sporov sa riadi jasne formulovanými pravidlami. Vychádzajú zo základných dlhodobo overených praktík medzinárodne uznávaných arbitrážnych inštitúcií a zo zákona č. 244/2002 Z. z. o rozhodcovskom konaní. Základným poslaním RS SAK je efektívne a spravodlivé rozhodovanie sporov pri rešpektovaní rovnosti strán konania.
RS SAK pri výbere a ustanovovaní rozhodcov dôsledne presadzuje princípy nezávislosti, nestrannosti a odbornosti. Rozhodcovský súd nie je zaťažený „reštančnými“ vecami, spotrebiteľskými spormi či exekúciami. Dĺžka konania od podania žaloby po vydanie konečného rozhodnutia sa spravidla pohybuje okolo štyroch mesiacov. Rozhodnutie senátu má pre strany konania rovnaké účinky ako právoplatný rozsudok všeobecného súdu.
1. Jednoduché a zrozumiteľné pravidlá
Rozhodovanie sporov pred RS SAK sa riadi jasne formulovanými pravidlami. Vychádzajú zo základných dlhodobo overených praktík medzinárodne uznávaných arbitrážnych inštitúcií. Ponechávajú stranám priestor nastavit priebeh konania podla potreby, vrátane výberu rozhodcov a volby anglictiny alebo nemciny ako jazyka konania.
2. Rýchle a spravodlivé rozhodovanie
Základným poslaním RS SAK je slúžiť stranám v spravodlivom riešení sporov pri dôslednom rešpektovaní rovnosti strán konania. Rozhodcovský súd nie je zaťažený „reštančnými“ vecami, spotrebiteľskými spormi či exekúciami. V roku 2018 priemerná dĺžka konania od podania žaloby po vydanie konečného rozhodnutia bola štyri mesiace.
3. Konečné rozhodnutie na jednom stupni
Rozhodnutie rozhodcovského senátu je právoplatné a vymožiteľné ako rozhodnutie všeobecného súdu. Výška poplatku za vedenie konania je porovnateľná s bežnými súdnymi poplatkami. Na rozdiel od všeobecného súdu, voči rozhodcovskému rozsudku nie je možné podať odvolanie (ibaže by sa strany dohodli inak) a predlžovať tak konanie.
4. Vysoká praktická kvalifikácia rozhodcov
Strany si za rozhodcu môžu nominovať kohokoľvek s dlhoročnou právnou praxou (napr. advokáta s aspoň 5-ročnou praxou). Pri absencii dohody strán (alebo ak strana svojho rozhodcu nenominuje) Predsedníctvo ustanoví za rozhodcu osobu zapísanú vo zverejnenom Zozname rozhodcov RS SAK. RS SAK dbá na to, aby boli do Zoznamu rozhodcov zapisovaní výlučne rešpektovaní odborníci s relevantnými skúsenosťami a znalosťou obchodnej arbitráže.
5. Nezávislosť a nestrannosť rozhodcov
Potenciálny rozhodca je povinný vopred vyplniť formulár o skutočnostiach, ktoré by mohli spochybňovať jeho nezávislosť a nestrannosť. Strany tak majú možnosť overiť si nezávislosť a nestrannosť rozhodcu ešte pred jeho ustanovením do funkcie. O prípadnej námietke proti potenciálnemu rozhodcovi rozhodne predsedníctvo RS SAK dbajúc, aby spory rozhodovali iba nezávislí a nestranní arbitri. Podobné princípy sa vzťahujú aj na osoby vystupujúce v spore ako znalci.
6. Špecializácia a mediácia
Okrem všeobecnej rozhodcovskej agendy sa RS SAK postupne špecializuje aj na jednotlivé podnikateľské odvetvia. Príkladom je rozvíjajúca sa spolupráca so Slovenskou komorou stavebných inžinierov pri odborných vyjadreniach potrebných na rozhodovania sporov súvisiacich so stavebníctvom. Podľa Pravidiel môže po začatí rozhodcovského konania prebehnúť zmierovacie konanie s cieľom ukončiť spor strán zmierom.
7. Transparentnosť a silné zázemie
Zriaďovateľom súdu je Slovenská advokátska komora ako nezávislá samosprávna organizácia, ktorá je najväčšou stavovskou organizáciou v Slovenskej republike. Správu súdu ako nezávislej organizačnej zložky komory vykonáva trojčlenné predsedníctvo RS SAK a tajomník. Členovia predsedníctva RS SAK nemôžu prijať funkciu rozhodcu ani právneho zástupcu v konaní pred RS SAK. RS SAK je príkladom transparentnosti. O svojej činnosti a plánoch pravidelne informuje na odborných fórach a v každoročných správach o činnosti.