Ohliadnutie sa za októbrovou kultúrou

Nadácia slovenskej advokácii je hrdým partnerom inscenácie “Milada“ režiséra Matúša Bachynca, ktorú 4. októbra 2020 v premiére uviedlo Slovenské národné divadlo v Modrom salóne. Napriek protiepidemickým opatreniam do 15.10.2020 sa na doskách SND táto monodráma o Milade Horákovej (†48) popravenej komunistami po vykonštruovanom politickom súdnom procese 27.6.1950 za “vedenie záškodníckeho sprisahania proti republike” predstavila celkom štyrikrát. Morálka, presvedčenie, rozhľadenosť a neústupčivosť tejto ženy, matky a právničky nám aj dnes môže byť vzorom.

Je dobré si neustále pripomínať, aké dôležité je kritické myslenie, politická, náboženská či sloboda prejavu. Aká zhubná, strhujúca a mätúca vie byť propaganda. Inscenácia vychádza z listov, ktoré Milada Horáková napísala krátko pred popravou a recenzie ju prijali s nadšením.

My budeme nedočkavo čakať na otvorenie divadiel, aby sme mohli nasýtiť dušu aj touto dozaista skvelou divadelnou inscenáciou. Pretože aj to je dôležité, pripomenúť si, vzdať úctu osobnostiam ako bola Milada Horáková a… precítiť obsah a význam práva na spravodlivý súdny proces aj trochu inak…

Zdroj: Braňo Konečný

Najčítanejšie