Najvyšší predstavitelia justície diskutovali o vhodných reakciách na nástup využívania umelej inteligencie v práve

Najvyšší predstavitelia justície diskutovali o vhodných reakciách na nástup využívania umelej inteligencie v práve

Slovenská advokátska komora zorganizovala okrúhly stôl najvyšších predstaviteľov justície. Témou stretnutia bolo hľadanie zodpovednej reakcie na rapídny nástup využívania umelej inteligencie (AI) v právnej praxi a pri výkone justičných povolaní. Spoločným cieľom je prispieť k tomu, aby príležitosti spojené s nástupom umelej inteligencie neohrozili podstatu poskytovania právnej pomoci a výkonu spravodlivosti a aby využívanie AI nikdy nešlo na úkor skutočnej ochrany práv.

Na tradičnom diskusnom formáte SAK sa zúčastnili minister spravodlivosti Boris Susko, predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta, predseda Najvyššieho správneho súdu SR Pavol Naď, sudca Ústavného súdu SR Rastislav Kaššák, štátny tajomník rezortu Milan Hodás, rektor Univerzity Komenského v Bratislave Marek Števček, poradca prezidenta SR pre právne otázky Miroslav Slašťan, zástupca Generálnej prokuratúry SR Peter Šufliarsky a riaditeľ Justičnej akadémie SR Peter Hulla. Slovenskú advokátsku komoru zastúpili predseda komory Martin Puchalla, predseda Disciplinárnej komisie SAK a zároveň člen Rady Justičnej akadémie SR Peter Štrpka a člen predsedníctva komory Miroslav Chlipala.

Rýchly nástup využívania nástrojov umelej inteligencie prináša epochálnu zmenu v spoločnosti a veľmi rýchlo sa udomácňuje aj v právnej praxi. Má priame aj nepriame dosahy na výkon spravodlivosti a poskytovanie právnych služieb – zatiaľ prevažne v praktickej rovine, no s potenciálnym vplyvom aj na samotnú podstatu týchto povolaní.

Podľa interného prieskumu SAK takmer polovica advokátov priznáva využívanie nástrojov generatívnej AI. Dá sa predpokladať, že v iných právnických profesiách je situácia podobná.

Účastníci okrúhleho stola viedli otvorenú diskusiu, pričom sa zamerali na otázky správneho vzdelávania a zhodli sa na nasledovných záveroch a prioritách:

·         AI má potenciál výrazne zefektívniť právne služby a justíciu, najmä v oblasti spracovania, vyhľadávania a analýzy dát, prekladov či automatizovaného spracovania dokumentov. Justičné inštitúcie by preto mali podporovať jej využívanie spôsobom, ktorý odbremení od rutinných úloh, ale zároveň nenaruší podstatu justičných povolaní.

·         Nesprávne využívanie AI môže viesť k ohrozovaniu systému ochrany práv a právneho štátu. Ak justícia nezareaguje na výzvy spojené s nástupom AI včas a adekvátne, môže to viesť k ťažko napraviteľným dôsledkom pre spravodlivosť aj demokraciu.

·         Je nevyhnutné riešiť všetky praktické aplikačné a regulačné otázky AI v justícii, najmä v oblasti informačnej bezpečnosti, ochrany osobných údajov, dôvernosti komunikácie medzi advokátom a klientom či vyhodnocovania dôkazov. Tieto výzvy má riešiť každý segment justície primárne v rámci svojich kompetencií alebo samosprávy.

·         Prítomní sa zhodli, že popri regulačných a aplikačných otázkach je rovnako (ak nie viac) dôležitá vhodná reakcia v oblasti vzdelávania. Tá nesmie byť redukovaná len na technické aspekty AI, ale musí tiež posilniť vhodnú výučbu právnych doktrín a etiky právnických profesií. Budúci sudcovia, prokurátori a advokáti sa nikdy nesmú stať nekritickými užívateľmi AI, ale musia si zachovať nezávislé právne uvažovanie vo všetkých prípadoch, ktoré riešia v rámci výkonu svojho povolania.

·         Profil absolventov právnických fakúlt a budúcich justičných profesionálov musí naďalej stáť na klasickom vzdelávaní, ktoré je nevyhnutnou podmienkou aj správneho a zodpovedného využívania AI. Poctivé štúdium základných právnych konceptov – ako umenia dobra a spravodlivosti – je spolu s nadobúdaním praktických zručností kľúčové. Vzdelanosť potrebná na zvládanie výziev v oblasti AI sa nedá dosiahnuť len v online priestore. Naopak, vyžaduje okrem iného dôkladné porozumenie základnej právnickej literatúry vrátane teórie, histórie a filozofie práva; schopnosť kriticky diskutovať o základných právnych konceptoch a logicky a samostatne o nich vedieť viesť polemiku (nielen v podobe kopírovania výstupov z AI aplikácií).

·         Praktické zvládanie nástrojov AI spolu so silným akcentom na podporu klasickej vzdelanosti založenej na poctivom štúdiu je potrebné vhodne reflektovať vo vzdelávacích programoch Justičnej akadémie SR aj Slovenskej advokátskej komory. Rovnaký záver platí aj pre neustále zlepšovanie vysokoškolského právnického vzdelávania, ale aj pre nižšie stupne humanitného či všeobecného vzdelávania.

·         Zástupcovia justičných povolaní sa dohodli, že v svetle týchto záverov budú pokračovať v úzkej spolupráci pri výmene skúseností, ako aj pri aktualizácii vzdelávacích programov a profilov absolventov a ďalších osvedčených postupov v oblasti podpory vzdelanosti potrebnej na úspešné zvládanie nástupu AI.

Najčítanejšie